Home Kategorie Zdrowie Która szczepionka na COVID-19 jest najskuteczniejsza? Naukowcy nie mają wątpliwości.
9.49K

Która szczepionka na COVID-19 jest najskuteczniejsza? Naukowcy nie mają wątpliwości.

Która szczepionka na COVID-19 jest najskuteczniejsza? Naukowcy nie mają wątpliwości.

Przeprowadzono badania, w których porównano dwie najpopularniejsze szczepionki na koronawirusa – Moderna i Pfizer. Sprawdzono ich skuteczność w zapobieganiu zakażeniu, zmniejszaniu ryzyka zgonu i prawdopodobieństwa potrzeby hospitalizacji.

W magazynie The New England Journal of Medicine pojawiła się analiza porównawcza szczepionek Moderna i Pfizer. Wykorzystano do niej dane zebrane od amerykańskich weteranów wojennych szczepionych tymi preparatami między styczniem a majem 2021. W każdej grupie znalazło się ponad 210 tys. uczestników.

Jak podaje medonet.pl, badacze zwrócili uwagę na pięć potencjalnych efektów związanych z infekcją po otrzymaniu każdej ze szczepionek. Wśród obserwowanych aspektów znalazły się objawy, towarzyszące chorobie u poszczególnych pacjentów, potrzeba hospitalizacji, konieczność skierowania na oddział intensywnej opieki medycznej i ewentualny zgon.

Dane gromadzono w czasie, gdy dominującym wariantem był wariant Alfa. Stąd też naukowcy zaznaczają, że dane mogą nie odzwierciedlać stanu epidemicznego towarzyszącego późniejszej aktywności wariantu Delta oraz Omikron.

Jednak mimo tego zastrzeżenia naukowcy podkreślają, że i Moderna i Pfizer są wysoce efektywnymi preparatami, skuteczny w zapobieganiu zakażeniu. Oba preparaty zmniejszają ryzyko hospitalizacji i ograniczają ryzyko zgonu.

Porównanie obu farmaceutyków doprowadziło badaczy do wniosku, że walce ze szczepami koronowirusa, takimi jak Alfa i Delta, większą skuteczność wykazała szczepionka Moderny. Jej użycie zmniejsza ryzyko infekcji i hospitalizacji w stopniu większym, niż Pfizera.

Dr J. P. Casas z zespołu badawczego podkreśla jednak, że obie szczepionki są wysoce skuteczne. Moderna jednak wypadła nieco lepiej. Okazało się, że zmniejsza ono ryzyko zakażenia koronawirusem o 21% skuteczniej od Pfizera. Znacznie rzadziej, bo aż o 41% do szpitali trafiają zaszczepieni Moderną.

Także inne obserwowane dane – jak kompleks występujących objawów, konieczność intensywnej terapii pacjenta i zgon – zdarzało się po zaszczepieniu Moderną, jednak różnice pomiędzy tym preparatem a Pfizer-BioNTech w tych kwestiach nie są już tak znaczące.

Obowiązek szczepień w Polsce. Jest projekt ustawy.

Źródło: medonet.pl

Catering dla nawet 15 osób
Catering dla nawet 15 osób
129,99 zł
258,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Catering dla 6 osób za 129,99 zł i więcej opcji z firmą gastronomiczną PAŁACOWA DOLINA Monika Piasecka w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz