Home Kategorie Zdrowie L4 bez pieniędzy? Od 2022 roku ZUS szykuje bat na leserów.

L4 bez pieniędzy? Od 2022 roku ZUS szykuje bat na leserów.

L4 bez pieniędzy? Od 2022 roku ZUS szykuje bat na leserów.

Zwolnienie lekarskie. Na „L4” bez zasiłku chorobowego? Niedługo tak będzie. Możemy tego w jakikolwiek sposób uniknąć? Już państwu to wyjaśniamy.

Jak podaje money.pl, zgodnie z nowymi przepisami związanymi z wypłatą zasiłków, osoba chora będzie miała od nowego roku znacznie trudniejsze zadanie jeżeli chodzi o dostanie świadczeń w postaci np. zasiłku chorobowego.

Tym sposobem ZUS uniknie sytuacji wydłużania przez ubezpieczonego okresu wypłaty zasiłku chorobowego ponad obowiązujący limit roczny, który obecnie jak państwo zapewne wiecie, wynosi 182 dni.

– „Jeżeli następujące po sobie niezdolności do pracy są spowodowane tą samą chorobą, okres zasiłkowy podlega zsumowaniu. Natomiast w sytuacji różnych jednostek chorobowych, pomiędzy którymi wystąpi choćby jednodniowa przerwa, okres zasiłkowy liczony jest na nowo” – wyjaśniła money.pl dr Katarzyna Kalata, prawniczka i prezes zarządu HR Lex.

– „Z kolei po nowym roku, jeżeli przerwa pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy będzie wynosić mniej niż 60 dni, wówczas ZUS zsumuje zwolnienia do puli 182 dni, niezależnie od tego, czego dotyczą” – tłumaczy serwis money.pl.

Co ważne, choć nowe przepisy wejdą w życie od stycznia 2022 roku, to zostały one skonstruowane w taki sposób, aby w niektórych przypadkach osoby ubezpieczone, które przejdą na zwolnienie na przełomie roku, nie otrzymały zasiłku. Jaki jest powód takiego stanu rzeczy?

Chodzi tutaj o tą przerwę wynoszącą 60 dni, która jest bardzo problematyczna. Wszystkie choroby, jeżeli nie będzie pomiędzy nimi przerwy 60 dni, ZUS doliczy do jednego okresu rozliczeniowego. W takiej sytuacji osoba będzie mogła wystąpić o zasiłek rehabilitacyjny, który działa na innych zasadach niż chorobowy.

– „O świadczenie rehabilitacyjne można występować w przypadkach poważnych schorzeń, a nie np. po zwykłej anginie czy zatruciu pokarmowym. Tylko niektórzy uzyskają to świadczenie” – tłumaczy money.pl.

Znaleziono pięć ciał. Wśród zabitych były dzieci. „Rany postrzałowe i kłute”.

Źródło: rynekzdrowia.pl

 

Day spa w 3 opcjach do wyboru
Day spa w 3 opcjach do wyboru
111,99 zł
180,00 zł
88 dni
do końca oferty!
Dzień Kobiet: Pakiet relaksacyjny za 139,99 zł i więcej opcji w strefie Spa & Wellness w Hotelu Wisła 3* Premium

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz