Home Kategorie Życie 500 plus wzrośnie do 600 zł? Ale tylko dla wybranych rodziców.

500 plus wzrośnie do 600 zł? Ale tylko dla wybranych rodziców.

500 plus wzrośnie do 600 zł? Ale tylko dla wybranych rodziców.

500 plus od 2016 roku przeszło tylko jedną znaczącą zmianę: zostało rozszerzone na wszystkie dzieci. Była minister rodziny Elżbieta Rafalska zaproponowała kolejną rewolucję: uzależnienie wysokości wypłat od liczby posiadanych dzieci.

500 plus nie działa. Mateusz Morawiecki przyznał, że świadczenie nie wpłynęło na zwiększenie dzietności w kraju. Oprócz tego z roku na rok wartość świadczenia maleje przez brak waloryzacji. Gdyby podnoszono je tak, jak emerytury, w przyszłym roku wynosiłoby ponad 600 zł. Wysoka inflacja sprawi jednak, że za 500 zł będziemy w stanie kupić jeszcze mniej.

W przyszłym roku 500 plus przejdzie niemal niezauważalną dla beneficjentów zmianę. Wypłatę świadczenia przejmie ZUS. Elżbieta Rafalska proponuje, aby dokonać w programie jeszcze jednej zmiany: podnieść wysokość wypłat dla rodzin, które posiadają przynajmniej trójkę dzieci.

Inflacja w listopadzie 2021 wyniosła rok do roku 7,7 procent, a Narodowy Bank Polski przewiduje, że to tempo wzrostu cen będzie jeszcze przyspieszać na początku 2022 roku. Siła nabywcza 500 plus w wyniku tego spadnie rekordowo, dając beneficjentom odczuć skutki drożyzny.

Rozwiązaniem byłoby urealnienie wartości 500 plus poprzez wysoką waloryzację: bez niej za 500 zł w 2022 roku będzie można kupić produkty, które w 2016 były warte nieco ponad 400 zł. Rząd wielokrotnie przekazywał, że takich planów nie ma. Podwyżka świadczenia możliwa jest według nieoficjalnych informacji dopiero w 2023 roku – bezpośrednio przed wyborami parlamentarnymi.

Rafalska zaproponowała w rozmowie z Faktem szybsze zwiększenie wysokości 500 plus. Miałoby ono dotyczyć tylko niektórych beneficjentów.

– „Chcemy, by rodziło się jak najwięcej dzieci, ale też rodziny wielodzietne powinniśmy mocniej wspierać. Dlatego świadczenie wychowawcze od trzeciego dziecka mogłoby zostać podniesione np. o 100 złotych i wynosić 600 złotych miesięcznie.”

Polski Ład przyniesie dodatkowe świadczenie na drugie i kolejne dzieci: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli „1000 plus”. To 12 000 zł, które przysługuje w okresie, gdy potomkowie mają 12-36 miesięcy.

Według obowiązujących przepisów, program „Rodzina 500 plus” może być modyfikowany co 3 lata. Szansa zmienienie zasad wypłat i na przykład podwyższenie świadczenia przypada właśnie na 2022 rok.

Dodatek drożyźniany tylko w 2022 roku. Sprawdź, czy się kwalifikujesz.

Źródło: Fakt

Kurs online: Pracownik administracyjno-biurowy z MEN
Kurs online: Pracownik administracyjno-biurowy z MEN
79,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Pracownik administracyjno-biurowy z podstawami kadr i płac z zaświadcz. MEN za 79 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz