Home Kategorie News Naukowcy zidentyfikowali „niewidzialną” wersję Omikronu. Szokujące ustalenia.

Naukowcy zidentyfikowali „niewidzialną” wersję Omikronu. Szokujące ustalenia.

Naukowcy zidentyfikowali „niewidzialną” wersję Omikronu. Szokujące ustalenia.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii sądzą, że zidentyfikowali „niewidzialną” wersję wariantu Omikron, której nie da się wstępnie odróżnić od innych mutacji koronawirusa za pomocą testów PCR.

Niewidzialna wersja ma wiele mutacji wspólnych ze standardowym Omikronem, brakuje w niej jednak szczególnej zmiany genetycznej, która pozwala wykorzystać testy PCR do tego, aby oznaczyć wirusa jako prawdopodobny wariant Omikron i poddać go pełnemu sekwencjonowaniu genetycznemu w celu potwierdzenia.

– „Wersja ta nadal jest wykrywana jako koronawirus przez wszystkie zwykłe testy, a poprzez sekwencjonowanie genetyczne może być zidentyfikowana jako Omikron, ale wyłapywanie prawdopodobnych przypadków poprzez testy PCR znacznie przyspieszało identyfikowanie wariantu Omikron” – wyjaśnia „The Guardian”.

Naukowcy mówią, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby przewidzieć, czy nowa wersja Omikronu będzie rozprzestrzeniać się tak samo, jak standardowa. Twierdzą jednak, że jest ona odrębna genetycznie i może zachowywać się inaczej.

Wersja ta została po raz pierwszy zauważony wśród próbek koronawirusa przesłanych w ostatnich dniach z RPA, Australii i Kanady, ale może już się dalej rozprzestrzeniać. Wśród siedmiu zidentyfikowanych do tej pory przypadków żaden nie pochodzi z Wielkiej Brytanii.

Odkrycie nowej formy Omikronu skłoniło badaczy do podzielenia linii B.1.1.529 na standardowy Omikron, oznaczony jako BA.1, oraz nowszy wariant – BA.2.

– „Istnieją dwie linie w ramach Omikronu, BA.1 i BA.2, które są dość odmienne genetycznie. Te dwie linie mogą zachowywać się inaczej” – uważa prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki na University College London.

Jak wyjaśnia „The Guardian”, eksperci używają analizy całego genomu, aby potwierdzić, który wariant koronawirusa wywołał infekcję, jednak testy PCR mogą czasem dać wskazówki w tej kwestii. Około połowy urządzeń PCR w Wielkiej Brytanii poszukuje trzech genów koronawirusa, ale Omikron, podobnie jak wariant Alfa, daje wynik pozytywny w przypadku dwóch z nich. Dzieje się tak, bo Omikron, podobnie jak Alfa, ma zmianę genetyczną nazywaną delecją w genie kolca. Wykrycie jej w teście PCE sugeruje, że chodzi o wariant Omikron. Nowa wersja tej zmiany nie posiada i dlatego naukowcy nieformalnie nazwali ją „niewidzialnym Omikronem”.

– „Jedną z głównych niewiadomych jest sposób powstania nowej wersji. Chociaż nadal jest ona klasyfikowana jako Omikron, jest tak odmienna genetycznie, że jeśli będzie się szybko rozprzestrzeniać, może zostać uznana za wariant niepokojący. A zdaniem naukowców, powstanie dwóch odrębnych wersji, BA.1 i BA.2, w szybkim tempie ze wspólnych mutacji byłoby niepokojące” – pisze dziennik.

Wraca nauka zdalna w całym kraju. Kiedy dzieci wrócą do szkół?

Źródło: PAP

Park trampolin: bilety
Park trampolin: bilety
16,99 zł
25,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Park trampolin: bilet dla 1 osoby za 16,99 zł i więcej opcji w Jump6 (do -35%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz