Home Kategorie News Wyprodukowano pierwszą wegańską szczepionkę na COVID-19. Jest skuteczna.

Wyprodukowano pierwszą wegańską szczepionkę na COVID-19. Jest skuteczna.

Wyprodukowano pierwszą wegańską szczepionkę na COVID-19. Jest skuteczna.

W Kanadzie opracowano szczepionkę na koronawirusa, która stworzona została wyłącznie ze składników pochodzenia roślinnego. Preparat znajduje się w trzeciej fazie testów klinicznych i ma dużą skuteczność w zapobieganiu zakażeniom.

Kanadyjska firma biofarmaceutyczna Medicago oraz koncern GlaxoSmithKline poinformowały, że opracowana przez Medicago adjuwantowa szczepionka na koronawirusa pochodzenia roślinnego wykazuje ponad 70% skuteczność wobec wszystkich wariantów COVID-19. W komunikacie firmy zwracają jednak uwagę, że gdy przeprowadzano badania, wariant Omikron nie był jeszcze rozpowszechniony.

Skuteczność preparatu, który nie ma jeszcze swojej nazwy (określa się go jako „CoVLP”), została wykazana w trzeciej fazie testów klinicznych. Komunikat Medicago i GSK podaje, że ogólna skuteczność przeciw wszystkim wariantom koronawirusa objętych badaniami wyniosła 71%, a tylko przeciw wariantowi Delta – 75,3%

Do opracowania szczepionki wykorzystano technologię cząstek przypominających koronawirusa, ale nie zawierających jego materiału genetycznego. Medicago przekazało, że schemat szczepienia wymaga dwóch dawek podanych domięśniowo w odstępie trzech tygodni, a szczepionkę należy przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków już w lutym nadała temu preparatowi status produktu podlegającego ocenie w trybie przyspieszonym, a o rozpoczęciu trzeciej fazy testów klinicznych poinformowano pod koniec marca.

Jak podały firmy, badaniami objętych było 24 tys. dorosłych osób z sześciu krajów. W grupie zaszczepionych nie wystąpił ani jeden ciężki przypadek COVID-19. Nie odnotowano też poważnych reakcji po podaniu szczepionki. Ogólnie skutki uboczne określono jako „łagodne do średnich i przejściowe”, utrzymujące się średnio od jednego do trzech dni. Na podstawie wyników tych testów Medicago zamierza wkrótce wystąpić o zgodę regulacyjną do resortu zdrowia Kanady.

– „Rezultaty naszych badań klinicznych pokazują siłę technologii produkcji szczepionek pochodzenia roślinnego. Jeśli uzyskamy zgodę, będziemy mieli wkład w globalną walkę z pandemią COVID-19 z pierwszą na świecie szczepionką pochodzenia roślinnego przeznaczoną dla ludzi” – powiedział prezes Medicago Takashi Nagao.

WHO już wcześniej określiła szczepionki roślinne jako „nową i ekscytującą możliwość”.

– „Szczepionki pochodzenia roślinnego mają kilka zalet” – uznała WHO.

W tym to, że „są produkowane tanio w bardzo dużych ilościach”, przy użyciu roślin nośnych, takich jak ziemniaki i kukurydza, a antygeny „są stabilne i mogą być przechowywane przez długi czas”.

Dyskoteki i kluby zamknięte. Co z planami na Sylwestra?

Źródło: washingtonpost.com

Auto-Spa dla autka
Auto-Spa dla autka
89,99 zł
180,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Profesjonalne i kompleksowe mycie z zewnątrz oraz czyszczenie wewnątrz w pakiecie od 89,99 zł w Auto-Flash (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz