Home Kategorie News 5 tys. zamiast 500 zł mandatu. PiS szykuje zmiany w Kodeksie Wykroczeń.
608

5 tys. zamiast 500 zł mandatu. PiS szykuje zmiany w Kodeksie Wykroczeń.

5 tys. zamiast 500 zł mandatu. PiS szykuje zmiany w Kodeksie Wykroczeń.

Rząd ma nowy pomysł na walkę z zaśmiecaniem środowiska. Wysokość mandatu wzrośnie z 500 zł do 5 tys. Zaostrzone mają być też kary za nielegalny import do Polski odpadów niebezpiecznych.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba na konferencji prasowej w środę przedstawił przygotowany przez niego projekt zmian w Kodeksie Karnym i Kodeksie Wykroczeń. Zakłada on zaostrzenie kar dla niszczących środowisko. Mandaty za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów mogą wzrosnąć nawet do 5 tys. zł.

Główna zmiana ma dotyczyć dużych firm. Jak twierdzi Ozdoba obecnie jest problem ze ściągalnością kar od tych podmiotów i stąd w projekcie zmian w Kodeksie Karnym zaproponowano zwiększoną odpowiedzialność za nielegalny import do Polski odpadów niebezpiecznych. Poza zwiększeniem kar wprowadzona ma też być zwiększona „obligatoryjna nawiązka na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska”.

Wiceminister podkreślił, że obecnie koszty „unieszkodliwienia odpadów w niektórych miejscach przekraczają dziesiątki i setki milionów złotych”.

– „W skali kraju są to miliardy, a przestępcy środowiskowi przez dziesięć lat wpłacili z tytułu nawiązek na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska milion złotych. To jest śmiech na sali, czas już skończyć z tą patologią. Teraz nawiązka będzie gigantyczna, bo wyniesie aż do 10 mln złotych” – powiedział.

Ozdoba, mówiąc o projektowanych zmianach w Kodeksie wykroczeń, poinformował, że za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów kara ma zostać zwiększona z 500 zł do 5 tys. zł.

– „Nie ma społecznej zgody, aby zaśmieć naszą planetę, nasze lasy, więc ta kara musi być wysoka” – stwierdził.

Nowe przepisy przewidują też zwiększenie kar więzienia za przestępstwa przeciwko środowisku z 5 do 10 lat. Do 12 lat więzienia ma grozić za wwożenie do Polski materiałów niebezpiecznych.

– „Nie będzie więcej takich patologicznych sytuacji, że brytyjskie śmieci trafiają do polskich portów, czy francuska spółka zatruwa polskie morze” – dodał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Największe opady śniegu od 10 lat. „Nawet 70 cm. To oznacza chaos”.

Źródło: PAP

Do 0% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w Body Evolution
Do 0% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w Body Evolution
79,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Do 0% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w Body Evolution

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz