Home Kategorie Zdrowie UWAGA! Oto obostrzenia dotyczące podróży w święta!
8.76K

UWAGA! Oto obostrzenia dotyczące podróży w święta!

UWAGA! Oto obostrzenia dotyczące podróży w święta!

W okresie świątecznym podróże zagraniczne są niewskazane przez pandemię koronawirusa i dodatkowe obostrzenia, które wprowadza wiele krajów w związku z pojawieniem się wariantu Omikron.

Niemcy

Ze względu na wysoką liczbę zachorowań, niemiecki rząd klasyfikuje Polskę jako obszar wysokiego ryzyka. Stąd też każdy, kto wyjeżdża z Polski do Niemiec i nie jest w pełni zaszczepiony lub wyleczony, musi odbyć10-dniową kwarantannę, z której zwolniony będzie dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu nie wcześniej niż 5 dni po wyjeździe. W przypadku dzieci poniżej 12 roku życia kwarantanna trwa 5 dni. Na stokach narciarskich obowiązuje zasada 3G (geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy, przebadani) oraz wymóg zakrywania twarzy w kolejkach linowych.

Czechy

Przy wjeździe do Czech niezaszczepieni Polacy muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem. Oprócz tego muszą wykonać dodatkowy test pomiędzy 5 a 7 dniem po przyjeździe, a do otrzymania wyników są zobowiązani nosić maseczkę FFP2 wszędzie poza miejscem zamieszkania.

Portugalia

W Portugalii do 20 marca przyszłego roku obowiązuje stan klęski żywiołowej. Osoby przybywające do tego kraju samolotem muszą mieć negatywny test lub zaświadczenie lekarskie o przebyciu COVID-19 w ciągu ostatniego pół roku. Dowód szczepienia nie jest uznawany. Honoruje się go wyłącznie na granicy lądowej, ale tylko wobec tych przybywających z regionów Unii Europejskiej o niskim poziomie infekcji wg klasyfikacji ECDC. Przyjeżdżający z Polski muszą przedstawić na granicy test PCR z ostatnich 72 godzin lub test antygenowy z 48 godzin albo europejski certyfikat covidowy poświadczający wyzdrowienie. Na terenie kraju certyfikat jest też wymagany od osób wchodzących do restauracji.

Szwajcaria

Każdy, kto przybywa do tego kraju z zagranicy ma obowiązek zarejestrować swój przyjazd online 48 godzin wcześniej, a osoby powyżej 16 roku życia muszą też przedstawić negatywny wynik testu PCR. Dotyczy to również zaszczepionych i ozdrowieńców.

Test musi być powtórzony między 4 a 7 dniem od przyjazdu i może być to też test antygenowy. Na terenie całego kraju certyfikat wymagany jest przy wejściu do restauracji i obiektów rekreacyjnych. Maseczka wymagana jest w środkach transportu oraz sklepach, ale poszczególne kantony mogą wprowadzać swoje zasady.

Grecja

Grecja jest w dalszym ciągu otwarta dla w pełni zaszczepionych turystów, a także osób, które przeszły COVID-19 w ciągu ostatnich 90 dni, przy czym zaświadczenie dla ozdrowieńców jest ważne dopiero 30 dni po pierwszym pozytywnym wyniku testu. Niezaszczepieni potrzebują negatywnego wyniku testu PCR ważnego 72 godziny lub antygenowego ważnego 48 godzin. Na terenie kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni zamkniętej. Przy wejściu do wnętrz restauracji czy muzeów konieczny jest certyfikat zaszczepienia lub wyzdrowienia i nie obowiązują tam testy. W centrach handlowych i punktach gastronomicznych z miejscami na zewnątrz można przebywać po okazaniu testu (lub certyfikatu szczepienia czy wyzdrowienia).

Austria

Od 12 grudnia stopniowo kończy się lockdown w Austrii, co umożliwia ponownie wyjazdy w celach turystycznych. Od niedzieli 12.12 otwiera się m.in. Tyrol i Vorarlberg, w piątek – Salzburg, Styria i Karyntia, a od 20 grudnia Wiedeń. Chociaż przy wjeździe obowiązuje europejski certyfikat covidowy, to na terenie kraju w przypadku osób powyżej 12 roku życia honorowane będzie jedynie zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu (2G). W zamkniętych miejscach publicznych należy nosić specjalne maseczki FFP2. W stolicy kraju dzieci od 6 roku życiu potrzebują testu PCR. Na stokach obowiązuje również zasada 2G.

Francja

Nim przyjedziemy do Francji, musimy wypełnić formularz online lokalizacji podróżnego. W miejscach publicznych i dalekobieżnym transporcie publicznym osoby do 12 roku życia muszą posiadać paszporty sanitarne będące dowodem szczepienia, wyzdrowienia lub negatywnego wyniku testu PCR. Noszenie masek jest obowiązkowe w miejscach zamkniętych i otwartych, gdzie zgromadzonych jest dużo osób. Do korzystania z wyciągów potrzebny jest paszport covidowy, ale należy zakrywać usta i nos.

Włochy

Przy wjeździe do Włoch obowiązuje dPLF i przepustka covidowa poświadczająca zaszczepienie w ciągu ostatnich 9 miesięcy, wyzdrowienie maksymalnie pół roku wcześniej albo negatywny test PCR sprzed 72 godziny (antygenowy sprzed 48). Maseczka wymagana jest w większości miejsc publicznych. Do 15 stycznia obowiązuje tzw. Super Green Pass. Mogą ją otrzymać tylko zaszczepieni i wyleczeni.

Norwegia

W Norwegii obowiązują najbardziej restrykcyjne w Skandynawii przepisy dotyczące wjazdu. Wszyscy podróżni, w tym zaszczepieni, zobowiązani są przed wjazdem zarejestrować swój pobyt na stronie internetowej entrynorway.no, a następnie poddać się testowi na Covid-19 na granicy albo do 24 godzin po przyjeździe.

Hiszpania

Od 1 grudnia osoby przybywające na Wyspy Kanaryjskie muszą posiadać paszport szczepionkowy lub dokument potwierdzający negatywny test albo zaświadczenie lekarskie o przebyciu choroby. Wśród regionów, które ograniczyły możliwość wejścia do lokali gastronomicznych oraz rozrywki są m.in. Aragonia, Katalonia, Galicja, Nawarra, Baleary oraz Walencja. Od klientów wymagane są tam dokumenty medyczne potwierdzające brak koronawirusa.

Malta

Na Maltę możemy polecieć przedstawiając dPLF oraz unijny certyfikat covidowy potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień. Osoby bez takiego zaświadczenia, nawet te, które przeszły infekcję lub mają aktualny negatywny test, będą kierowane na 14-dniową, płatną z własnej kieszeni, kwarantannę (ok. 100 euro za noc). Świadectwo szczepień jest wymagane od podróżnych, którzy ukończyli 12. rok życia. Nie muszą go posiadać dzieci poniżej 5 lat. Towarzyszące zaszczepionym rodzicom dzieci w wieku 5-11 lat oraz osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą poddać się szczepieniom, unikną kwarantanny pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR sprzed maksymalnie 72 godz.

„Szczepcie się, COVID-19 to piekło”. Antyszczepionkowiec trafił pod respirator [WIDEO]

Źródło: PAP

Masaż - Lomi lomi nui w firmie Rumi Martyna Mierzwińska
Masaż - Lomi lomi nui w firmie Rumi Martyna Mierzwińska
120,00 zł
200,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Do 40% zniżki na: Masaż - Lomi lomi nui w firmie Rumi Martyna Mierzwińska

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz