Home Kategorie Życie Jak uzyskać wyższą emeryturę? Ważne informacje dla seniorów.

Jak uzyskać wyższą emeryturę? Ważne informacje dla seniorów.

Jak uzyskać wyższą emeryturę? Ważne informacje dla seniorów.

Niskie emerytury są problemem w Polsce. Aby seniorzy nie odczuwali wzrostu cen, co roku dochodzi do waloryzacji wypłacanego świadczenia. Nie jest to jednak jedyny sposób na to, aby podnieść wysokość emerytury.

Wielu seniorów narzeka na niskie emerytury, które nie pozwalają im nawet opłacić rachunków czy kupić leków. Z myślą o nich co roku przeprowadzana jest waloryzacja, której wysokość oblicza się na podstawie wysokości inflacji i wzrostu płac. Jest jednak jeszcze inny sposób na podniesienie emerytury.

W sierpniu Andrzej Duda podpisał ustawę, która odnosiła się do tzw. emerytur czerwcowych. To problem, o którego powstaniu mówiono od kilku lat. W 2009 roku bowiem wprowadzono dwa rodzaje waloryzacji – kwartalną i roczną.

Przez 11 miesięcy fundusze emerytów były podwyższane o wskaźnik roczny i kwartalny. Z kolei w czerwcu doszło do jego podwyższenia tylko o wskaźnik roczny. Według nowej ustawy, emerytura w czerwcu wyliczana będzie na takich zasadach, jak w maju, o ile będzie to korzystniejsze dla beneficjenta.

Skąd te zmiany? W ostatnich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały mniejszą kwotę, niż w sytuacji, gdyby wystąpiły o świadczenie w maju albo lipcu.

Nowa ustawa wprowadza zmienione zasady obliczania emerytur na stałe. Dlatego też planujące składanie wniosku o świadczenie w czerwcu, mogą robić to bez żadnych obaw, że zostaną poszkodowane.

Jak jeszcze można podwyższyć emeryturę? Jeśli ktoś korzysta z wcześniejszej emerytury i pracuje, musi pilnować limitu, który powoduje zmniejszenie świadczenia. Od 1 grudnia do 28 lutego kwoty powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytury wynoszą 70% przeciętnego wynagrodzenia, tj. 3960,20 zł i 130% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 7354,50 zł.

Jeśli będąc na emeryturze pracujemy, możemy złożyć wniosek do ZUS o przeliczenie świadczenia. Wtedy Zakład zobowiązany jest uwzględnić nowe zarobki. Do podwyższenia świadczenia dojdzie, jeśli zarobki otrzymywane w ten sposób są wyższe od wskazanych w pierwotnym wniosku.

Warto też przeliczyć kapitał początkowy. Mowa o wysokości składek, jakie opłacane były do końca roku 1998. Wówczas bowiem doszło do zmiany przepisów i ZUS zaczął zapisywać składki na indywidualnych kontach.

Część seniorów ma problemy nie ze swojej winy. W sytuacji, gdy firma została zlikwidowana, a dokumentacja uległa zniszczeniu, nie mogli przedstawić dokumentów poświadczających zarobki w danych latach. Jeśli jesteś w tym gronie, pamiętaj, że od 2009 roku ZUS może przyjmować dla takich okresów przepisy o płacy minimalnej, zamiast stawki zerowej. Wniosek o przeliczenie emerytury można złożyć w dowolnym okresie.

Przyjechała zarobić na remont. Zgwałcili ją. Kobieta wyskoczyła przez okno.

Serwis klimatyzacji
Serwis klimatyzacji
19,99 zł
180 dni
do końca oferty!
Ozonowe klimatyzacji od 19,99 zł lub serwis klimatyzacji z napełnieniem czynnika od 59,99 zł w CarCar Service

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz