Home Kategorie News PILNE! Jest rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń.
733

PILNE! Jest rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń.

PILNE! Jest rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeń, które wchodzą w życie 15 grudnia. Ich wprowadzenie zapowiedzieli w zeszłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski i jego zastępca Waldemar Kraska.

Nowe obostrzenia to efekt tego, jak wygląda sytuacja epidemiczna w Polsce, ale też niepokoju, jaki wzbudza nowy wariant – Omikron.

– „Nie widać wyraźnych sygnałów spadku liczby zakażeń, utrzymują się na poziomie 20 tys., do tego dochodzi nowy wariant wirusa, co sprawia, że grozi nam piąta fala, dlatego musimy wprowadzić nowe obostrzenia, bo te obowiązujące od 1 grudnia nie przynoszą efektów” – powiedział tydzień temu Adam Niedzielski.

Co zmienia nowe rozporządzenie Rady Ministrów?

Od 15 grudnia zostaną obniżone limity osób.

  • W restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych limit został obniżony do 30 proc.
  • Zwiększenie limitu możliwe jest tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę lub księdza za pomocą certyfikatu COVID-19.
  • Dodatkowo w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.
  • Do 31 stycznia zamknięte będą też kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia.
  • Po konsultacjach międzyresortowych zrezygnowano z zapowiadanego wprowadzenia limitów w transporcie zbiorowym.

Co ważne, w rozporządzeniu nie ma zapisu o wyjątku dotyczącym nocy sylwestrowej. Czy to znaczy, że w ostatni dzień roku Polacy będą musieli siedzieć w domach?

Na brak zapowiadanego wyjątku w tekście aktu prawnego zwrócił uwagę jeden z dziennikarzy RMF FM. Na jego wpis na Twitterze zareagowało Ministerstwo Zdrowia wyjaśniając, że taki zapis znajdzie się w tekście po kolejnej nowelizacji.

Obostrzenia dotyczyć będą także oświaty.

  • Uczniowie szkół podstawowych i średnich uczyć będą się zdalnie od 20 grudnia do 9 stycznia. Żłobki i przedszkola będą działały bez zmian. Rozporządzenie w tej sprawie, wydane przez ministra oświaty i edukacji narodowej, opublikowano w Dzienniku Ustaw we wtorek po południu.

Zmiany obejmą także testowanie na COVID-19.

  • Każda osoba, która przyleci do Polski spoza strefy Schengen, będzie musiała wykonać test nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. – Co ważne, zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania – zaznaczono.

Obowiązek testowania wprowadzono od 15 grudnia również dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

„Odłączyć od respiratorów”. Jego słowa o niezaszczepionych wywołały burzę.

Do 50% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w DermoMedica
Do 50% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w DermoMedica
149,00 zł
300,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Do 50% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w DermoMedica

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz