Home Kategorie News Ceny mocno w górę! Inflacja jeszcze wyższa niż szacowano.

Ceny mocno w górę! Inflacja jeszcze wyższa niż szacowano.

Ceny mocno w górę! Inflacja jeszcze wyższa niż szacowano.

Nie 7,7% a 7,8%. Tyle w listopadzie wyniosła inflacja liczona rok do roku. Z miesiąca na miesiąc ceny wzrosły o 1%.

Inflacja cały czas rośnie. Z oficjalnych danych GUS wynika, że w zeszłym miesiącu osiągnęła 7,8%. Wskaźnik wyliczony wcześniej metodą szybkiej kalkulacji został wyznaczony na 7,7%.

Narodowy Bank Polski spodziewa się, że trend wzrostowy zostanie utrzymany także na początku 2022 roku, mimo wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej i obniżenia cen przez tymczasową zmianę wysokości akcyzy oraz stawek podatku VAT.

Z danych GUS wynika, że najbardziej podrożały koszty transportu: o 24,1%. Wcześniej rząd informował, że ceny paliw wzrosły w ciągu roku o 36,6%. W ramach tarczy antyinflacyjnej, obniżona zostanie akcyza na benzynę i olej napędowy, a premier zadeklarował też wystąpienia do Komisji Europejskiej z wnioskiem o obniżenie VAT na paliwo do 8%. Pierwszy ruch obniży od 20 grudnia 2021 ceny przy dystrybutorze o około 20-30 groszy na litrze. Zmiana stawki podatku od wartości dodanej sprawiłaby, że cen spadłyby wyraźnie poniżej 5 zł.

Wyższe od przeciętnych były także podwyżki kosztów użytkowania mieszkania lub domu oraz nośników energii. Ten obszar w 2022 roku odnotuje kolejne podwyżki, jako że od 1 stycznia 2022 zaczną obowiązywać nowe taryfy dla odbiorców indywidualnych. Prąd elektryczny i gaz ziemny mogą podrożeć o 20%.

Ceny żywności i alkoholu wzrosły w ciągu roku o 6,4%. Pamiętajmy jednak, że część produktów spożywczych drożała o wiele szybciej: oleje są droższe o ponad 80% w porównaniu do poprzedniego roku. Buraki natomiast kosztują o 100% więcej. Tańsze są jedynie mandarynki.

Ważny komunikat w sprawie szczepionki Johnson&Johnson!

Tajski Rytuał/masaż tybetański
Tajski Rytuał/masaż tybetański
99,99 zł
140,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Rytuał lub masaż za 99,99 zł w Oasis-Med Spa w Toruniu (zamiast 140 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz