Home Kategorie Zdrowie Bardzo wysoki poziom zagrożenia. „Same szczepionki nie wystarczą”.
5.04K

Bardzo wysoki poziom zagrożenia. „Same szczepionki nie wystarczą”.

Bardzo wysoki poziom zagrożenia. „Same szczepionki nie wystarczą”.

Istnieje „bardzo wysokie” ryzyko tego, że nowy wariant koronawirusa będzie dominujący w Europie na początku 2022 roku i wywoła wiele ciężkich zachorowań na COVID-19 – ostrzega ECDC.

Omikron rozprzestrzenia się bardzo szybko. Takiego tempa nie obserwowaliśmy przy żadnym innym wariancie. Według ECDC w obliczu rozwoju nowej mutacji koronawirusa niezbędne są „pilne działania, ponieważ same szczepionki nie wystarczą” do walki z tym wirusem.

– „W obecnej sytuacji same szczepienia nie pozwolą nam zapobiec skutkom działania wariantu Omikron, ponieważ nie ma czasu na uzupełnienie wciąż istniejących luk w szczepieniach” – powiedziała dyrektor ECDC Andrea Ammon.

ECDC podniosło również ocenę zagrożeń, związanych z nowym wariantem dla zdrowia publicznego o jeden stopień, do „bardzo wysokiego”, zalecając szereg środków, w tym powrót do zdalnej pracy i zwiększoną ostrożność pod koniec roku podczas uroczystości świątecznych i noworocznych.

Według ECDC jest „bardzo prawdopodobne”, że wariant spowoduje hospitalizacje i zgony w liczbach większych od tych, które pojawiały się w dotychczasowych prognozach, dotyczących jedynie dominującego obecnie na świecie wariantu Delta. Aby utrzymać „możliwe do opanowania” obciążenie systemów opieki zdrowotnej, ECDC po raz kolejny wezwało do „szybkiego przywrócenia i wzmocnienia” tak zwanych „niefarmaceutycznych” środków walki z COVID-19, czyli szeroko pojętych obostrzeń społecznych.

Priorytetowe w tym zakresie, jak podkreśla ECDC, jest używanie maseczek, zdalna praca, unikanie przeludnionych miejsc i transportu publicznego, pozostawanie w domu podczas choroby, wentylacja pomieszczeń i utrzymywanie wysokiego poziomu higieny osobistej. Ważnym narzędziem jest także śledzenie kontaktów oraz testowanie nawet w sytuacji, gdy przeszło się pełen cykl szczepienia.

– „Istnieje pilna potrzeba podjęcia zdecydowanych działań w celu ograniczenia transmisji, złagodzenia dużego obciążenia systemów opieki zdrowotnej i ochrony najsłabszych w nadchodzących miesiącach” – alarmuje ECDC.

Specjalne kamery „wyłapią” osoby bez maseczki. Zdjęcia trafią na policję.

Źródło: PAP

Masaż relaksacyjny lub pakiet spa
Masaż relaksacyjny lub pakiet spa
89,99 zł
200,00 zł
120 dni
do końca oferty!
Masaż relaksacyjny (89,99 zł) lub pakiet spa (od 149,99 zł) w instytucie Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz