Home Kategorie Zdrowie Leczysz raka w prywatnej placówce? NFZ nie odda ci pieniędzy.

Leczysz raka w prywatnej placówce? NFZ nie odda ci pieniędzy.

Leczysz raka w prywatnej placówce? NFZ nie odda ci pieniędzy.

​ Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną na umorzenie postępowania o zwrot kosztów leczenia w trybie prywatnym. Jeżeli więc będziecie leczyć się prywatnie, to nie odzyskacie kosztów.

Sprawa – o sygnaturze akt II GSK 958/21 – dotyczyła mężczyzny, który przeszedł kilka operacji, w tym wycięcia nowotworu złośliwego zlokalizowanego w jamie ustnej. Jako że w przypadku nowotworów istotny jest czas, mężczyzna udał się do placówki prywatnej.

– „We wrześniu 2019 r. złożył wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwrot kosztów tego leczenia. Stwierdził, że przyczyną wyboru leczenia w trybie komercyjnym były odległe terminy zabiegów z ubezpieczenia zdrowotnego. Istotnym czynnikiem była też jakość usług, bo inne centrum medyczne, które świadczy usługi w NFZ, zaproponowało wycięcie raka, ale bez rekonstrukcji. Tymczasem, jak tłumaczył pacjent, po takim zabiegu musiałby nosić ruchomy obturator” – tłumaczy RP.

Pacjent przegrał sprawę w sądzie:

– „Oddalając skargę kasacyjną pacjenta, NSA zgodził się, że aktualny stan prawny nie daje podstaw do występowania o zwrot kosztów leczenia pacjentowi, który uzyskał świadczenie w polskiej placówce medycznej, która nie ma kontraktu z NFZ. Sąd zauważył, że w spornej sprawie nie było mowy o nagłym wypadku. Ale nawet gdyby świadczenie było udzielone w takim trybie przez placówkę, która nie ma umowy z NFZ, to jej, a nie pacjentowi, przysługiwałoby roszczenie o zwrot kosztów leczenia” – wyjaśniono w „Rzeczpospolitej”.

Obniżenie wieku emerytalnego. Ważne wieści dla Polaków.

Źródło: termedia.pl

Samochodowe pakiety spa
Samochodowe pakiety spa
49,99 zł
100,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Profesjonalne i kompleksowe mycie oraz pielęgnacja auta w pakietach od 49,99 zł w Auto-Flash w Bydgoszczy (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz