Home Kategorie Zdrowie Lekarzom udało się po raz drugi przeszczepić świńską nerkę człowiekowi! Ten proces działa.

Lekarzom udało się po raz drugi przeszczepić świńską nerkę człowiekowi! Ten proces działa.

Lekarzom udało się po raz drugi przeszczepić świńską nerkę człowiekowi! Ten proces działa.

Nerka, a właściwie świnia od której pobrano nerkę, została zmodyfikowana tak, żeby jej DNA było jak najbardziej bliskie naszemu. Wprawdzie sam odbiorca przeszczepy był martwy, ale operacja to sukces.

Ksenotransplantologia to przystanek pośredni pomiędzy obecnym podejściem do przeszczepów organów pobieranych standardowo od ludzi, a medycyną która pozwoli nam na pobieranie organów od zwierząt, głównie od świń.

Świnie są zwierzętami, które pod względem genetycznym, są niezwykle podobne do człowieka. Dlatego zresztą gatunek ten jest bardzo często wykorzystywany do testowania nowych leków. Dlatego też zdecydowano się stworzyć możliwość przeszczepienia organów świni u człowieka. Ciekawy pomysł, który zaczyna działać.

– „Interesują nas też świńskie narządy, które już od dawna wydawały się nam odpowiednio kompatybilne z ludzkim organizmem. Problemem pozostawały różnice genetyczne, ale dzięki metodzie edycji genów CRISPR-Cas9, którą pod koniec 2021 r. mogę chyba nazwać popularną, udało nam się dopasować świński genom do naszego”  – tłumaczą naukowcy.

W tym konkretnym przypadku, zespół naukowców z nowojorskiego Instytutu Transplantologii Langone’a usunął ze świńskiego DNA geny odpowiedzialne za rozwój nerek i wszczepili zarodki ludzkie, które bez problemu poradziły sobie z nerkami.

Sam przeszczep się udał. Co daje nowe możliwości w zakresie rozwoju medycyny i przede wszystkim w wykonywaniu przeszczepów. To daje nam nadzieję.

Pilne! Testy PCR będą wymagane również od zaszczepionych.

Źródło: chip.pl

Vacu, Roller Shaper, limfodrenaż
Vacu, Roller Shaper, limfodrenaż
79,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wyszczuplanie: 4 zabiegi na wybranych stacjach treningowych za 79,99 zł i więcej w Studiu Figura

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz