Home Kategorie News Obowiązkowe szczepienia na COVID-19. Minister zdrowia zapowiada rozporządzenie.

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19. Minister zdrowia zapowiada rozporządzenie.

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19. Minister zdrowia zapowiada rozporządzenie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w rozmowie z Polsat News, że personel medyczny będzie podlegać obowiązkowi szczepień. Ma wydać w tej sprawie odpowiednie rozporządzenie.

W piątek Niedzielski wystąpił w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News. Minister skomentował aktualną sytuację epidemiczną w Polsce, a także możliwości rozwoju wariantu Omikron. Ostrzegł, że niedługo może to być dominująca odmiana koronawirusa w Polsce.

– „Widzimy, że od momentu pojawienia się wirusa w populacji upływa mniej więcej od 2 do 4 miesięcy, zanim stanie się on wariantem dominującym. Jeżeli ten wariant (omikron – przyp. red.) jest w Polsce od początku grudnia, to tak naprawdę przełom stycznia i lutego to pierwszy okres, kiedy możemy liczyć się z poważnym ryzykiem odbicia, jeżeli chodzi o wzrost liczby zachorowań” – zaznaczył.

Jednocześnie zastrzegł, że „z drugiej strony potrzebujemy jeszcze czasu – tygodni lub miesiąca – by powiedzieć coś więcej o charakterze tego wariantu”.

– „Na razie widać wyraźnie, że zakaźność tego wirusa jest większa” – stwierdził.

Niedzielski wypowiedział się też na temat obowiązkowych szczepień na COVID-19. Rząd planuje je wprowadzić od 1 marca 2022 i miałyby one dotyczyć wybranych grup zawodowych.

– „Na razie, jeśli chodzi o sam obowiązek szczepień, to tutaj absolutnie grupa medyków będzie temu podlegała” – powiedział Niedzielski.

Zaznaczył też, że zarówno samo środowisko medyków, jak i pacjenci oczekują takiego działania. Doprecyzował, że obowiązek ten wprowadzony będzie rozporządzeniem, które pojawi się w tym tygodniu lub po świętach. Szef MZ dopytywany był o to, czy nauczyciele także znajdą się wśród pracowników podlegających obowiązkowym szczepieniom.

– „Jeśli chodzi o nauczycieli, to tutaj prowadzę dyskusję z ministrem Czarnkiem. Jedynym argumentem, który nas różni, jest kwestia spojrzenia na to, na ile wprowadzenie tego obowiązku może zagrozić stabilności nauki” – odparł.

Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi szefa MEiN, że wprowadzenie obowiązku szczepień dla nauczycieli może spowodować braki kadrowe rzędu kilkadziesiąt tysięcy osób.

Będzie niższa akcyza na prąd i paliwa. Andrzej Duda podpisał ustawę.

Źródło: Polsat News

Multikino: bilet na seans 2D
Multikino: bilet na seans 2D
14,50 zł
56 dni
do końca oferty!
Od 14,50 zł: bilet na dowolny seans 2D w sieci kin Multikino – miejsca standardowe, VIP lub SuperVIP w całej Polsce

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz