Jak rozpoznać zakażenie Omikronem? Oto 5 najczęstszych objawów.

Wariant Omikron rozprzestrzenia się po Europie, a nowych przypadków przybywa najwięcej w Wielkiej Brytanii. Na podstawie analizy symptomów wśród zakażonych Omikronem twórcy aplikacji ZOE COVID Study stworzyli listę najczęstszych objawów.
Prowadzony przez King’s College London program ZOE COVID Study od miesięcy gromadzi dane o zakażonych. To jedno z najlepszych źródeł informacji w kwestii objawów i przebiegu choroby w danych grupach.
Po tym, jak w wielkiej Byrtanii w krótkim czasie zaczęła rosnąć liczba zakażeń wariantem Omikron, twórcy programu postanowili prześledzić, jakie objawy są najczęściej zgłaszana. W tym celu zbadano przypadki z Londynu, gdzie zakażeń Omikronem jest najwięcej i porównano ze dwa okresy, gdy za zakażenia odpowiadał wariant Delta i wtedy, gdy wyparł go Omikron.
Okazało się, że symptomy zgłaszane w pierwszych trzech dniach od zakażenia są właściwie identyczne. Zarówno zakażenie Deltą, jak i Omikronem, objawia się poprzez:
- katar
- ból głowy
- uczucie zmęczenia (lekkie lub silne)
- kichanie
- ból gardła
Od momentu wykrycia wariantu Omikron eksperci mówią, że daje on łagodniejsze symptomy od wariantu Delta. Został on jednak uznany za mutację, której trzeba się bacznie przyglądać. Choćby dlatego, że może ona dalej mutować i zmieniać się w sposób, który sprawi, że z kolejnymi zakażeniami pojawiać się będą też poważne objawy. Wirus może też stać się chorobą dziecięcą. Inną kwestią jest też to, że wariant Omikron może wymykać się działaniu szczepionek.
– „Jak pokazują nasze najnowsze dane, objawy Omikronu to głównie symptomy przeziębienia, katar, ból głowy, ból gardła czy kichanie, więc ludzie powinni zostać w domu, bo może to być równie dobrze COVID-19. Jednocześnie widzimy dwa, a nawet trzy razy częściej łagodne infekcje u osób, które otrzymały booster na obszarach, gdzie dochodzi do zakażenia Omikronem w porównaniu ze strefami Delty, ale nadal szczepionki zapewniają skuteczną ochronę” – pisze prof. Tim Spector, twórca ZOE COVID Study.
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz