Home Kategorie Niesamowite Te bombki z PRL-u mogą być warte kilkaset złotych. Może masz je w piwnicy?

Te bombki z PRL-u mogą być warte kilkaset złotych. Może masz je w piwnicy?

Te bombki z PRL-u mogą być warte kilkaset złotych. Może masz je w piwnicy?

Produkowane w czasach PRL-u ozdoby na choinkę mogą być obecnie warte niemałe pieniądze. Kolekcjonerzy są w stanie dużo zapłacić za stare bombki. Najbardziej wartościowe są tzw. kształtki, czyli ozdoby choinkowe przedstawiające postacie.

Jeśli posiadacie bombki z czasów PRL-u powinniście obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie. Jak się okazuje, takie świąteczne ozdoby cieszą się niezwykłą popularnością i są poszukiwane przez kolekcjonerów.

 

28-letni Maciej Falowski od 4 lat zbiera bombki z PRL-u. W swojej kolekcji ma już ich ponad 600. Najstarsza bombka pochodzi sprzed ponad 50 lat. O wartości ozdoby nie zawsze decyduje jej wiek, a unikatowość.

– „W 2017 r. znalazłem aukcję na OLX-ie poświęconą właśnie takim starym bombkom choinkowym. Zauważyłem też, że wiele osób szczególnie starszych wraca wspomnieniami do lat, gdy w takie bombki przyozdabiało się choinki. Niemal z każdą wiąże się jakaś historia. Potem w internecie przeczytałem artykuł, w którym jakiś pan opowiadał, że po śmierci swojej babci porządkował jej rzeczy i na strychu znalazł piękne bombki choinkowe z dawnych lat. To dało mi kopa do działania” – wspomina początki swojej kolekcjonerskiej pasji Falowski na łamach „Ekspresu Bydgoskiego”.

28-latek postanowił założyć grupę dyskusyjną na Facebooku, która stała się miejscem spotkań dla pasjonatów. Działająca od 4 lat grupa „Bombki z PRL-u” ma już ponad 4,7 tys. członków, którzy publikują zdjęcia swoich ozdób i dzielą się wspomnieniami. Co ciekawe, wzornictwo starych bombek inspiruje też wiele współczesnych firm, które zajmują się produkcją świątecznych ozdób.

W zeszłym roku Falowski założył też grupę, która zrzesza ludzi poszukujących nowych ozdób do swoich kolekcji. „Bombki z PRL – sprzedaż, kupno, wymiana” ma niemal 4,5 tys. członków, którzy sprzedają i wymieniają się ozdobami. Obecnie stare bombki mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Najwyżej wyceniane są te przedstawiające postacie z popularnych kreskówek. Bombki w kształcie Jacka i Agatki, Gąski Balbinki czy Bolka i Lolka mogą kosztować nawet 500 zł.

Bardzo poszukiwana jest również ozdoba w kształcie marynarza. Choć Falowskiemu udało się kupić taką bombkę za 50 zł, to na innej aukcji została wylicytowana za 540 zł!

„Kształtki”, czyli ozdoby przedstawiające różne postacie, są bardzo cenne i poszukiwane. Na innej aukcji komplet sześciu takich bombek sprzedano za 1500 zł. Kolekcjonerzy potrafią zapłacić naprawdę dużo za tzw. klejonki, czyli ręcznie wyklejane bombki. Każda z nich to unikat i nie ma dwóch takich samych.

Im trudniej dostępna ozdoba świąteczna, tym wyższą cenę może osiągnąć na internetowej aukcji. Falowski przyznaje, że nie każda choinkowa ozdoba osiąga taką zawrotną cenę. Najtańsze dziś są popularne w PRL-u szyszki, bałwanki, sople, czy bombki z reflektorami, a także druciane ozdoby. Żeby przekonać się o popularności choinkowych ozdób z dawnych lat oraz sprawdzić ceny, wystarczy zajrzeć na popularne portale aukcyjne, na przykład OLX albo Allegro. Na tym pierwszym za komplet sześciu szklanych babuszek trzeba zapłacić 300 zł, unikatowe bombki z lat 70. kosztują 199 zł, jedna bombka kształcie księżyca została wyceniona na 60 zł.

Falowski radzi też, aby ostrożnie obchodzić się ze starymi bombkami i uważać, aby ich nie uszkodzić. Absolutnie nie należy myć ozdób w wodzie, bo w ten sposób można łatwo uszkodzić powierzchnię. Najlepiej czyścić bombkę za pomocą niewielkiego pędzelka.

Wystarczyło kilka chwil. Widzowie są wściekli na Polsat.

Źródło: Express Bydgoski

Auto-Spa dla autka
Auto-Spa dla autka
89,99 zł
180,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Profesjonalne i kompleksowe mycie z zewnątrz oraz czyszczenie wewnątrz w pakiecie od 89,99 zł w Auto-Flash (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz