Home Kategorie Poruszające Nie żyje legenda Solidarności. Przegrał walkę z COVID-19.

Nie żyje legenda Solidarności. Przegrał walkę z COVID-19.

Nie żyje legenda Solidarności. Przegrał walkę z COVID-19.

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski, legenda Solidarności i opozycjonista w czasach PRL. W ostatnich tygodniach walczył z zakażeniem koronawirusem. O jego śmierci poinformował Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Andrzej Rozpłochowski od końca listopada zmagał się z COVID-19. Były opozycjonista trafił do szpitala w Katowicach 23 listopada.

– „Początkowo lekarze określali jego stan jako stabilny. Jego stan znacznie się pogorszył. Andrzej jest pod aparaturą, płuca w ok. 80 proc. nie działają” – powiedział Przemysław Miśkiewicz, przyjaciel Rozpłochowskiego, cytowany przez Dziennikzachodni.pl.

O śmierci legendy Solidarności poinformował w poniedziałek Jan Kasprzyk.

– „Na Wieczną Wartę odszedł śp. Andrzej Rozpłochowski – legenda śląskiej Solidarności, Bohater Niezłomny, jeden z tych, którym zawdzięczamy Niepodległą Rzeczpospolitą… Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!” – napisał na Twitterze.

Byłego opozycjonistę pożegnał również wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

– „Andrzej, Polska nie byłaby Polską, gdyby nie tacy ludzie, jak Ty. Byłeś i pozostaniesz dla mnie wielkim Bohaterem. Dziękuję, że mogłem Cię znać tyle lat” – napisał na Facebooku.

Andrzej Rozpłochowski w trakcie strajków w 1980 roku stanął na czele protestu w Hucie Katowice. Następnie kierował śląskimi organami powstającej „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Rok później oskarżono go o działania antypaństwowe.

W 1988 roku wyemigrował do USA, gdzie pracował w różnych przedsiębiorstwach i prowadził własną działalność gospodarczą. W 2010 powrócił do Polski i bez powodzenia kandydował z ramienia PiS do sejmiku śląskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku był kandydatem Solidarnej Polski. W 2015 roku  Andrzej Duda odznaczył Rozpłochowskiego Krzyżem Wolności i Solidarności. Dwa lata później nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Tak zabija koronawirus. Lekarz opowiada, co „wysiada” w organizmie.

Źródło: dziennikzachodni.pl

Park trampolin: godzinne wejście
Park trampolin: godzinne wejście
40,00 zł
64,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Godzina zabawy na trampolinach dla 2 osób od 40 zł w JumpWorld – Parku Trampolin (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz