Home Kategorie Zdrowie „3 miliardy chorych do końca lutego”. Zbliża się najbardziej śmiercionośna fala COVID-19?
4.52K

„3 miliardy chorych do końca lutego”. Zbliża się najbardziej śmiercionośna fala COVID-19?

„3 miliardy chorych do końca lutego”. Zbliża się najbardziej śmiercionośna fala COVID-19?

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych szacują, że w najgorszym wypadku w najbliższych miesiącach może dojść do najbardziej śmiercionośnej fali COVID-19 od początku pandemii.

Wariant  Omikron może doprowadzić do najbardziej śmiercionośnej fali COVID-19.

– „Myślę, że przed nami dłuższa droga (do końca epidemii COVID-19 – przyp. red.) niż myśleliśmy” – twierdzi Jeffrey Shaman, epidemiolog z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Wedle badania Omikron jest o 35% bardziej zakaźny niż Delta, co jest odstępstwem od poprzednich szacunków ekspertów, według których zakaźność najnowszej mutacji koronawirusa jest od 2 do 5 razy większa niż poprzednich. Jak twierdzą amerykańscy naukowcy, większość mieszkańców RPA była zakażona SARS-CoV-2 przed falą Omikrona, co oznacza, że jego szybkie rozprzestrzenianie się było raczej wywołane przez zdolność tego wariantu do niszczenia odporności nabytej w drodze wcześniejszego zakażenia lub szczepienia.

Z kolei naukowcy z konsorcjum modelowania COVID-19 działającego przy Uniwersytecie Teksasu w Austin opracowali 18 różnych scenariuszy możliwego wpływu Omikrona na Stany Zjednoczone. Najgorszy z nich zakłada, że Omikron nie jest bardziej zakaźny niż Delta, ale może częściej powodować ciężkie zachorowanie. W połączeniu z niskim wskaźnikiem przyjmowania dawek przypominających, ten najgorszy scenariusz przewiduje, że liczba przypadków osiągnęłaby szczyt na początku lutego 2022 roku, powodując 342 tys. zgonów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku, co stanowi 20% wzrost w porównaniu do stanu epidemii COVID-19 w 2021 roku. W najbardziej optymistycznym przypadku, Omikron mógłby spowodować o 50% mniej śmierci niż przez cały 2021 rok.

W środę Instytut Metryki i Oceny Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego opublikował nowe prognozy, które zakładają ok. 3 mld nowych zakażeń Omikronem na całym świecie do końca lutego przyszłego roku.

– „Wierzymy, że (Omikron – PAP) rozprzestrzeni się na całym świecie w niedługim czasie” – przekazał dyrektor instytutu Chris Murray.

Murray stwierdził, że według modeli epidemia COVID-19 może osłabnąć w ciągu 2022 roku. W efekcie SARS-CoV-2 może stać się endemicznym koronawirusem, co oznacza, że nie zniknie, ale społeczeństwa na całym świecie będą musiały nauczyć się z nim żyć.

To szok! To państwo podjęło decyzję o zakończeniu pandemii.

Źródło: PAP

Pakiety day spa dla 1-2 osób
Pakiety day spa dla 1-2 osób
99,99 zł
250,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Pakiety day spa z masażem twarzy i więcej za 89,99 zł i inne opcje w JUGI – Kosmetologia & SPA

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz