Home Kategorie Życie 900 plus zamiast 500 plus. Rodzice dostaną więcej pieniędzy.
32.77K

900 plus zamiast 500 plus. Rodzice dostaną więcej pieniędzy.

900 plus zamiast 500 plus. Rodzice dostaną więcej pieniędzy.

Dodatkowe 400 zł miesięcznie na dzieci. Wnioski o przyznanie świadczenia, które rusza 1 stycznia można będzie składać do 1 kwietnia, ale otrzymają je wyłącznie rodzice spełniający wszelkie formalności do 14 stycznia.

500 plus w przyszłym roku dla wielu rodziców zmieni się w 900 plus. Jest to efekt wejścia w życie nowego świadczenia, które może wynieść maksymalnie 400 zł. Na wypłaty mogą liczyć rodzice, którzy nie załapią się na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

W odróżnieniu do dotychczasowych świadczeń, 400 plus nie będzie wypłacane rodzicom. Pieniądze będą przyznawane jako dofinansowania pobytu dzieci w żłobku, klubie dziecięcym i u dziennego opiekuna.

Zasady przyznawania nowego świadczenia, przedstawione przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, mogą budzić pewne wątpliwości. Z jednej strony bowiem deklarowane jest dofinansowanie do pobytu dziecka w instytucji opieki dla dzieci do lat 3 – żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna, z drugiej MRiPS zapewnia, że wsparcie otrzymają dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie; dzieci pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym; dzieci w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca życia i po ukończeniu 36. miesiąca życia.

Dofinansowanie ma wynosić maksymalnie 400 zł na miesiąc. Jeśli koszty opieki ponoszone przez rodziców są niższe, „żłobkowe” będzie obniżane. Do kosztów ponoszonych przez rodziców nie wlicza się kosztów wyżywienia.

Funkcjonowanie nowego świadczenia wytłumaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– „Jeśli więc opłata rodzica wynosi np. 300 zł miesięcznie, to dofinansowanie również będzie wynosić 300 zł miesięcznie. Pieniądze będą przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego instytucję opieki. To rozwiązanie, które pozwoli rodzicom ograniczyć wydatki związane z pobytem dziecka w żłobku czy w klubie dziecięcym.”

Wnioski o przyznanie świadczenia – wraz z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 – można będzie składać w ZUS od 1 kwietna 2022 roku. Część formalności trzeba będzie jednak załatwić przed 14 stycznia 2022, żeby móc ubiegać się o wsparcie w przyszłości.

Na podmioty prowadzące instytucje opieki dla dzieci do lat 3 zostaną nałożone nowe obowiązki w postaci comiesięcznego przekazywania informacji o dzieciach uczęszczających do takich instytucji i ich rodzicach. Ci, którzy planują korzystać z 400 plus, powinni jak najszybciej przekazać odpowiednie dane.

W przypadku dzieci podać trzeba będzie imię, nazwisko, datę urodzenia oraz numer PESEL, a w przypadku, gdy nie nadano numeru PESEL – numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość. Do Rejestru trafić mają także dane rodziców: imiona, nazwiska, daty urodzenia oraz numery PESEL, a w przypadku, gdy nie nadano numeru PESEL – numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość. Obowiązkowo przekazać trzeba będzie także adres poczty elektronicznej i numer telefonu. Dane należy przekazać do 14 stycznia 2022 roku.

UWAGA! Możesz dostać ogromne pieniądze z ZUS-u. Sprawdź jak!

Źródło: PAP

Bezoperacyjny lifting twarzy
Bezoperacyjny lifting twarzy
89,99 zł
300,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Bezoperacyjny lifting twarzy, szyi, dekoltu urządzeniem Futur-Tec od 89,99 zł w Body Secret & SPA

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz