Home Kategorie Zdrowie Czarny scenariusz piątej fali. Nawet 2 – 3 tys. zgonów dziennie.
3.26K

Czarny scenariusz piątej fali. Nawet 2 – 3 tys. zgonów dziennie.

Czarny scenariusz piątej fali. Nawet 2 – 3 tys. zgonów dziennie.

Piąta fala pandemii wywołana przez wariant Omikron może być tragiczna w skutkach. Liczba hospitalizacji może okazać się zabójcza dla systemu ochrony zdrowia.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany w Polsat News o scenariusze dotyczące piątej fali COVID-19, odpowiedział:

– „Spotykamy się z ekspertami, którzy zajmują się prognozowaniem tej piątej fali. Powiem szczerze, przy żadnej fali nie było aż tak dużych rozbieżności, jeśli chodzi o te prognozy” – powiedział wiceminister.

Kraska powiedział, że piąta fala koronawirusa – niezależnie od scenariuszy dotyczących dobowych nowych zakażeń i zgonów – spodziewana jest albo w drugiej połowie stycznia, albo na koniec stycznia.

– „Osoby, które są zaszczepione dwoma dawkami powinny jak najszybciej przyjąć dawkę przypominającą, by uchronić się przed skutkami piątej fali” – podkreślił wiceminister.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, rząd otrzymał prognozy, które pokazują, że przed nami najgroźniejsza z fal. Na początku marca liczba osób wymagających hospitalizacji może wynosić nawet 80 tys. Na ten moment dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 31 706 łóżek i 2853 respiratory.

– „Czarny scenariusz mówi o 2-3 tys. zgonów dziennie” – czytamy.

Zdaniem epidemiologa prof. Jarosława Drobnika, od połowy stycznia w Polsce może nastąpić gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19.

– „Patrząc, jak zachowuje się nasza populacja, która jest niezaszczepiona, to obawiam się, że może to być burza ogniowa” – powiedział w rozmowie z PAP.

– „Bardzo wysoką cenę możemy za to zapłacić. […] W populacjach lepiej zaszczepionych Omikron szaleje. Nie przekłada się to na ilość hospitalizacji i zgonów aż tak, by system opieki się przewrócił. To potwierdza skuteczność szczepień, ale u nas trafi na populację, która jest niewyszczepiona” – dodał lekarz.

Odkryli nowy objaw Omikronu. „Do tej pory odnotowano dwa rodzaje”.

Źródło: Polsat News, DGP, PAP

Treningi wyszczuplające
Treningi wyszczuplające
48,00 zł
75,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Treningi wyszczuplające: karnet na 5 wejść od 48 zł w Fabryka Endorfiny w Bielsku-Białej (do -37%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz