„Restrykcje mogą zostać zaostrzone o wiele wcześniej”. Minister Niedzielski mówi nawet o twardym lockdownie.

– „Jeśli sytuacja będzie się pogarszała, to restrykcje mogą zostać zaostrzone o wiele wcześniej” – zapowiada w Radiu ZET minister zdrowia, pytany o to, co będzie po 31 grudnia.
Zapytany o twardy lockdown Niedzielski opowiedział:
– „Niczego nie można wykluczać. W tej chwili za mało wiemy nt. Omikrona i jego charakterystyki, jeśli chodzi o zakaźność i zjadliwość” – dodaje Adam Niedzielski.
Dopytywany o obowiązkowe szczepienia dla wszystkich dorosłych Polaków, Gość Radia ZET odpowiada, że „wszystkie scenariusze są rozważane, ponieważ epidemia jest bardzo dynamiczna i mamy nową sytuację, związaną z pojawieniem się Omikrona”.
– „Jeśli będziemy mieli kryzys, którego jeszcze do tej pory nie mieliśmy w takiej skali możliwości odczuć, to narzędzia będą coraz szerzej stosowane.”
Adam Niedzielski zapowiada, że tuż po obowiązkowych szczepieniach dla medyków, rząd zajmie się obowiązkiem szczepień dla służb mundurowych.
– „Znalezienie rozwiązania, które zapewnia stabilność funkcjonowania służb jest nieco łatwiejsze, w przypadku szkół nieco trudniejsze” – komentuje szef resortu zdrowia.
Według niego „to nie jest tak, że możemy sobie działać w konwencji, że mamy pomysł i natychmiast go wdrażamy”. Minister zdrowia podkreśla, że trwa dyskusja z ministrami: Kamińskim, Błaszczakiem oraz Czarnkiem.
– „Nie możemy pozwolić sobie na sytuację, kiedy z dnia na dzień np. 10% nauczycieli nie będzie mogło wykonywać swoich obowiązków ze względu na obowiązek szczepień” – zaznacza.
🎥 Plan rządu na powstrzymanie fali zgonów? @a_niedzielski: Jest konsekwentnie realizowany od dłuższego czasu. Jedną z przyczyn jest zbyt późne pojawienie się w szpitalu. Rozwiązanie? https://t.co/qvUSv6IdKA. pulsoksymetry @RadioZET_NEWS #GośćRadiaZET ⬇️https://t.co/xXssGzbsf4 pic.twitter.com/S2wyxSxKBw
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) December 30, 2021
Minister Niedzielski podaje również w Radiu ZET najnowsze dane dot. zachorowań i zgonów.
– „Dzisiejsze statystyki to z jednej strony kontynuacja spadkowego trendu, jeśli chodzi o liczbę zakażeń, bo mamy ich dziś 14 350. Z drugiej strony liczba zgonów jest cały czas bardzo wysoka – 709” – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dodaje, że 75% zgonów, czyli 500 osób to osoby niezaszczepione, a wśród zaszczepionych ponad 70% to osoby obciążone wielochorobowością.
– „Analizujemy bardzo dokładnie, jakie są przyczyny zgonów. Jak tylko identyfikujemy przyczynę, to staramy się odpowiedzieć na nią odpowiednim projektem” – zaznacza szef resortu zdrowia.
Pytany o to, jak rząd zamierza powstrzymać wysoką liczbę zgonów, minister odpowiada:
– „Analizujemy bardzo dokładnie, jakie są przyczyny zgonów i jak tylko identyfikujemy przyczynę, to staramy się odpowiedzieć na nią odpowiednim projektem.”
Dopytywany o plan rządu, że „plan jest konsekwentnie realizowany od dłuższego czasu”.
– „Zbyt późne pojawienie się w szpitalu, co ma szczególne znaczenie w wariancie Delta. Do czasu tzw. załamania jest niecały tydzień. Ludzie nawet nie zdążają zrobić testów” – dodaje Niedzielski.
Czy rząd ma konkretny pomysł?
– „Już do blisko miliona Polaków zostały wysłane pulsoksymetry. Blisko milion wzięło udział w tym programie. Pomiar saturacji, porady lekarskie” – wymienia minister Niedzielski.
Pytany na antenie Radia ZET o to, czy zdarzyło mu się, że ktokolwiek sprawdzał jego paszport covidowy, odpowiedział:
– „Podczas świąt chciałem wygospodarować trochę czasu, pójść do kina i byłem kontrolowany, paszport covidowy był sprawdzany, osoby, które wchodziły ze mną też były weryfikowane.”
🎥 Minister zdrowia tłumaczy dlaczego kluby i dyskoteki są otwarte w sylwestra: By nie wprowadzać fikcyjnych obostrzeń, które i tak nie będą przestrzegane@RadioZET_NEWS #GośćRadiaZET ⬇️https://t.co/xXssGzbsf4 pic.twitter.com/3A62J6Rq7Q
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) December 30, 2021
Dlaczego kluby i dyskoteki będą otwarte 31 grudnia?
– „By nie wprowadzić fikcyjnych rozwiązań, obostrzeń, które i tak nie będą przestrzegane” – wyjaśnia minister zdrowia.
Adam Niedzielski podkreśla, że rządzący starają się o to, by „w cywilizowany sposób przejść przez uroczystość, która i tak będzie obchodzona”.
Szef resortu zdrowia zaznacza, że limit ograniczający imprezy do 100 osób to i tak dość stanowczy krok.
– „Przeglądałem międzynarodowe rozwiązania i to [polskie – red.] jest dość restrykcyjne. W innych krajach są limity rzędu 1000 osób” – komentuje minister i dodaje, że zamierza spędzić ten dzień w domu, w gronie rodzinnym.
Pytany o to, czy pewny jest powrót do nauki stacjonarnej po 9 stycznia, minister odpowiada, że rząd, póki co, decyzji w tej sprawie nie zmienił.
– „Jeśli będzie miał miejsce dalszy spadek infekcji, to dzieci wrócą do szkoły. Jeśli będziemy widzieli pogorszenie, albo wyhamowanie spadkowego trendu, to być może będziemy rozważali inne decyzje” – mówi minister zdrowia.
– „Co z tego, że wypracujemy jakieś rozwiązanie, które ma potem zerową wartość wdrożeniową, bo nie zostanie przyjęte na poziomie politycznym, przegłosowane?” – tak minister Niedzielski odpowiada na pytanie o to, kiedy pracodawca będzie miał możliwość weryfikacji szczepienia pracownika.
– „To projekt, który nie jest jednoznacznie pozytywnie odbierany społecznie. Są tacy, którzy mają wątpliwości. Wypracowanie rozwiązania kompromisowego – poszliśmy w kierunku, by pracodawca miał możliwość weryfikowania nie szczepienia, tylko testu” – komentuje.
Niedzielski zaznacza, że pracownik nie będzie mógł odmówić pracodawcy sprawdzenia testu.
– „Jeśli chodzi o test, to będzie to prawo, które na poziomie ustawowym będzie dawało prawo pracodawcy, który może potem wyciągać konsekwencje służbowe” – zapowiada szef resortu zdrowia.
Adam Niedzielski zaznacza, że wszystkie decyzje podejmowane przez rządzących, dotyczącej walki z pandemią są merytoryczne, a nie polityczne.
– „Są przede wszystkim oparte na przesłankach merytorycznych, pochodzących od ekspertów, ale też uwzględniany jest aspekt społeczno-gospodarczy” – mówi gość Beaty Lubeckiej.
.@a_niedzielski w int. części #GośćRadiaZET: V fala? Nadchodzi to na pewno. Według naszych pierwszych prognoz wygląda na to, że to będzie II połowa stycznia, kiedy zacznie się rozwijać fala związana z Omikronem @RadioZET_NEWS
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) December 30, 2021
Obniżona wycena testów na covid?
– „280 złotych [za test, dla laboratorium – red.] pochodzi z czasów początku pandemii, kiedy testy nie były tak dostępne. Teraz sytuacja się zmieniła – zmienia się wycena” – komentuje minister zdrowia.
Dodaje, że 280 złotych to była wyższa cena, niż w Niemczech, czy w innych krajach.
– „Byliśmy w kontakcie z dużymi sieciami laboratoryjnymi, którzy absolutnie potwierdzają kontynuację współpracy” – komentuje minister.
Minister zapowiada uwolnienie rynku laboratoriów od 1 stycznia.
– „Nie będzie już potrzebna weryfikacja ze strony MZ, wystarczy zgłosić chęć i takie badanie będzie wykonywane. Powszechność testowania będzie o wiele większa” – mówi Adam Niedzielski.
Pytany o zagranicznych lekarzy, którzy nie muszą znać języka polskiego, by pracować w Polsce, minister komentuje:
– „Przyjęliśmy rozwiązanie, które było odpowiedzią na sytuację związaną z deficytem lekarzy. – Jest wyznaczony lekarz albo inna osoba z personelu do pomocy. Część obowiązków nie wymaga bezpośredniej komunikacji z pacjentem” – dodaje minister Niedzielski.
– „Ja dostrzegam przede wszystkim ryzyko, że nie będzie miał kto leczyć pacjentów. Dlatego podejmowaliśmy takie wysiłki, m.in. w reakcji na falę zgonów, by jak najszybciej uzupełniać deficyty kadrowe w Polsce” – wyjaśnia.
Odejścia ze szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu?
– „Finansowanie zostało zwiększone, a dziś minister Bromber jedzie do tego szpitala, by porozmawiać nt. sytuacji, która ma tam miejsce i wesprzeć kierownictwo szpitala, wysłuchać pracowników” – mówi Adam Niedzielski.
Zbigniew Ziobro skazany na 15 lat! „Sypią się grube wyroki”.
Źródło: Radio ZET
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz