Home Kategorie Życie „Restrykcje mogą zostać zaostrzone o wiele wcześniej”. Minister Niedzielski mówi nawet o twardym lockdownie.
6.68K

„Restrykcje mogą zostać zaostrzone o wiele wcześniej”. Minister Niedzielski mówi nawet o twardym lockdownie.

„Restrykcje mogą zostać zaostrzone o wiele wcześniej”. Minister Niedzielski mówi nawet o twardym lockdownie.

– „Jeśli sytuacja będzie się pogarszała, to restrykcje mogą zostać zaostrzone o wiele wcześniej” – zapowiada w Radiu ZET minister zdrowia, pytany o to, co będzie po 31 grudnia.

Zapytany o twardy lockdown Niedzielski opowiedział:

– „Niczego nie można wykluczać. W tej chwili za mało wiemy nt. Omikrona i jego charakterystyki, jeśli chodzi o zakaźność i zjadliwość” – dodaje Adam Niedzielski.

Dopytywany o obowiązkowe szczepienia dla wszystkich dorosłych Polaków, Gość Radia ZET odpowiada, że „wszystkie scenariusze są rozważane, ponieważ epidemia jest bardzo dynamiczna i mamy nową sytuację, związaną z pojawieniem się Omikrona”.

– „Jeśli będziemy mieli kryzys, którego jeszcze do tej pory nie mieliśmy w takiej skali możliwości odczuć, to narzędzia będą coraz szerzej stosowane.”

Adam Niedzielski zapowiada, że tuż po obowiązkowych szczepieniach dla medyków, rząd zajmie się obowiązkiem szczepień dla służb mundurowych.

– „Znalezienie rozwiązania, które zapewnia stabilność funkcjonowania służb jest nieco łatwiejsze, w przypadku szkół nieco trudniejsze” – komentuje szef resortu zdrowia.

Według niego „to nie jest tak, że możemy sobie działać w konwencji, że mamy pomysł i natychmiast go wdrażamy”. Minister zdrowia podkreśla, że trwa dyskusja z ministrami: Kamińskim, Błaszczakiem oraz Czarnkiem.

– „Nie możemy pozwolić sobie na sytuację, kiedy z dnia na dzień np. 10% nauczycieli nie będzie mogło wykonywać swoich obowiązków ze względu na obowiązek szczepień” – zaznacza.

Minister Niedzielski podaje również w Radiu ZET najnowsze dane dot. zachorowań i zgonów.

„Dzisiejsze statystyki to z jednej strony kontynuacja spadkowego trendu, jeśli chodzi o liczbę zakażeń, bo mamy ich dziś 14 350. Z drugiej strony liczba zgonów jest cały czas bardzo wysoka – 709” – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodaje, że 75% zgonów, czyli 500 osób to osoby niezaszczepione, a wśród zaszczepionych ponad 70% to osoby obciążone wielochorobowością.

– „Analizujemy bardzo dokładnie, jakie są przyczyny zgonów. Jak tylko identyfikujemy przyczynę, to staramy się odpowiedzieć na nią odpowiednim projektem” – zaznacza szef resortu zdrowia.

Pytany o to, jak rząd zamierza powstrzymać wysoką liczbę zgonów, minister odpowiada:

– „Analizujemy bardzo dokładnie, jakie są przyczyny zgonów i jak tylko identyfikujemy przyczynę, to staramy się odpowiedzieć na nią odpowiednim projektem.”

Dopytywany o plan rządu, że „plan jest konsekwentnie realizowany od dłuższego czasu”.

– „Zbyt późne pojawienie się w szpitalu, co ma szczególne znaczenie w wariancie Delta. Do czasu tzw. załamania jest niecały tydzień. Ludzie nawet nie zdążają zrobić testów” – dodaje Niedzielski.

Czy rząd ma konkretny pomysł?

– „Już do blisko miliona Polaków zostały wysłane pulsoksymetry. Blisko milion wzięło udział w tym programie. Pomiar saturacji, porady lekarskie” – wymienia minister Niedzielski.

Pytany na antenie Radia ZET o to, czy zdarzyło mu się, że ktokolwiek sprawdzał jego paszport covidowy, odpowiedział:

– „Podczas świąt chciałem wygospodarować trochę czasu, pójść do kina i byłem kontrolowany, paszport covidowy był sprawdzany, osoby, które wchodziły ze mną też były weryfikowane.”

Dlaczego kluby i dyskoteki będą otwarte 31 grudnia?

– „By nie wprowadzić fikcyjnych rozwiązań, obostrzeń, które i tak nie będą przestrzegane” – wyjaśnia minister zdrowia.

Adam Niedzielski podkreśla, że rządzący starają się o to, by „w cywilizowany sposób przejść przez uroczystość, która i tak będzie obchodzona”.

Szef resortu zdrowia zaznacza, że limit ograniczający imprezy do 100 osób to i tak dość stanowczy krok.

– „Przeglądałem międzynarodowe rozwiązania i to [polskie – red.] jest dość restrykcyjne. W innych krajach są limity rzędu 1000 osób” – komentuje minister i dodaje, że zamierza spędzić ten dzień w domu, w gronie rodzinnym.

Pytany o to, czy pewny jest powrót do nauki stacjonarnej po 9 stycznia, minister odpowiada, że rząd, póki co, decyzji w tej sprawie nie zmienił.

– „Jeśli będzie miał miejsce dalszy spadek infekcji, to dzieci wrócą do szkoły. Jeśli będziemy widzieli pogorszenie, albo wyhamowanie spadkowego trendu, to być może będziemy rozważali inne decyzje” – mówi minister zdrowia.

– „Co z tego, że wypracujemy jakieś rozwiązanie, które ma potem zerową wartość wdrożeniową, bo nie zostanie przyjęte na poziomie politycznym, przegłosowane?” – tak minister Niedzielski odpowiada na pytanie o to, kiedy pracodawca będzie miał możliwość weryfikacji szczepienia pracownika.

– „To projekt, który nie jest jednoznacznie pozytywnie odbierany społecznie. Są tacy, którzy mają wątpliwości. Wypracowanie rozwiązania kompromisowego – poszliśmy w kierunku, by pracodawca miał możliwość weryfikowania nie szczepienia, tylko testu” – komentuje.

Niedzielski zaznacza, że pracownik nie będzie mógł odmówić pracodawcy sprawdzenia testu.

– „Jeśli chodzi o test, to będzie to prawo, które na poziomie ustawowym będzie dawało prawo pracodawcy, który może potem wyciągać konsekwencje służbowe” – zapowiada szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski zaznacza, że wszystkie decyzje podejmowane przez rządzących, dotyczącej walki z pandemią są merytoryczne, a nie polityczne.

– „Są przede wszystkim oparte na przesłankach merytorycznych, pochodzących od ekspertów, ale też uwzględniany jest aspekt społeczno-gospodarczy” – mówi gość Beaty Lubeckiej.

Obniżona wycena testów na covid?

– „280 złotych [za test, dla laboratorium – red.] pochodzi z czasów początku pandemii, kiedy testy nie były tak dostępne. Teraz sytuacja się zmieniła – zmienia się wycena” – komentuje minister zdrowia.

Dodaje, że 280 złotych to była wyższa cena, niż w Niemczech, czy w innych krajach.

– „Byliśmy w kontakcie z dużymi sieciami laboratoryjnymi, którzy absolutnie potwierdzają kontynuację współpracy” – komentuje minister.

Minister zapowiada uwolnienie rynku laboratoriów od 1 stycznia.

– „Nie będzie już potrzebna weryfikacja ze strony MZ, wystarczy zgłosić chęć i takie badanie będzie wykonywane. Powszechność testowania będzie o wiele większa” – mówi Adam Niedzielski.

Pytany o zagranicznych lekarzy, którzy nie muszą znać języka polskiego, by pracować w Polsce, minister komentuje:

– „Przyjęliśmy rozwiązanie, które było odpowiedzią na sytuację związaną z deficytem lekarzy. – Jest wyznaczony lekarz albo inna osoba z personelu do pomocy. Część obowiązków nie wymaga bezpośredniej komunikacji z pacjentem” – dodaje minister Niedzielski.

– „Ja dostrzegam przede wszystkim ryzyko, że nie będzie miał kto leczyć pacjentów. Dlatego podejmowaliśmy takie wysiłki, m.in. w reakcji na falę zgonów, by jak najszybciej uzupełniać deficyty kadrowe w Polsce” – wyjaśnia.

Odejścia ze szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu?

– „Finansowanie zostało zwiększone, a dziś minister Bromber jedzie do tego szpitala, by porozmawiać nt. sytuacji, która ma tam miejsce i wesprzeć kierownictwo szpitala, wysłuchać pracowników” – mówi Adam Niedzielski.

Zbigniew Ziobro skazany na 15 lat! „Sypią się grube wyroki”.

Źródło: Radio ZET

Wydruk zdjęć w wybranym formacie
Wydruk zdjęć w wybranym formacie
19,80 zł
33,80 zł
90 dni
do końca oferty!
Wydruk zdjęć w wybranym formacie od 7 zł w AB Foto – wiele lokalizacji (do -46%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz