Home Kategorie News Koniec darmowych autostrad w Polsce. Minister infrastruktury zapowiedział opłaty.
2.23K

Koniec darmowych autostrad w Polsce. Minister infrastruktury zapowiedział opłaty.

Koniec darmowych autostrad w Polsce. Minister infrastruktury zapowiedział opłaty.

– Nie stać nas na darmowe autostrady – oświadczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Polityk zapowiedział, że opłaty za przejazd będą stopniowo wprowadzane na kolejnych państwowych odcinkach autostrad.

Andrzej Adamczyk wziął udział w oficjalnym przekazaniu do użytku nowych odcinków autostrady A1 pod Kamieńskiem w woj. łódzkim.

– „Przed rokiem wykonawcy realizujący 80-km odcinek autostrady między Łodzią a Częstochową potwierdzili, że do końca 2021 roku, za wyjątkiem jednego odcinka, po 56 km autostrady A1 między Łodzią a Częstochową pojedziemy już trzema pasami ruchu, plus pasem awaryjnym” – przypomniał.

Minister infrastruktury zaznaczył, że rząd podchodzi ambitnie także do 2022 roku.

– „Ponad 400 km dróg szybkiego ruchu, dróg ekspertowych, dróg autostradowych będzie oddanych kierowcom do użytkowania. Podobnie jak i realizowane obwodnice wokół miast, podobnie jak dofinansowanie dróg samorządowych” – oświadczył.

Szef resortu infrastruktury podczas otwarcia odcinka A1 zapowiedział, że Polski nie stać na utrzymywanie bez końca darmowych autostrad.

– „Opłaty za przejazd będą sukcesywnie wprowadzane na kolejnych odcinkach” – oświadczył.

– „Na pewno nie stanie się to w roku przyszłym, czy za dwa lata, ale sukcesywnie system poboru opłat będzie obejmował kolejne odcinki autostrad. Środki finansowe pozyskane w ten sposób wpłyną do Krajowego Funduszu Drogowego i posłużą kolejnym inwestycjom” – mówił Adamczyk.

Jak dodał, „rząd realizuje ambitny i odważny plan do 2030 roku – 9 tys. km dróg ekspresowych, autostradowych, szybkiego ruchu”, a „nikłą, ale jednak częścią tego planu są opłaty za przejazd autostradami”.

– „Te opłaty służą pokryciu niebagatelnych kosztów utrzymania autostrad. Każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, że należy uczestniczyć i partycypować w kosztach utrzymania autostrady” – dodał minister.

Zapewnił jednocześnie, że dla samochodów osobowych przejazdy drogami ekspresowymi w Polsce nie będą płatne.

Dziś zmiana w obostrzeniach. Rząd wprowadził wyjątek.

Źródło: PAP

Masaż klasyczny lub relaksacyjny
Masaż klasyczny lub relaksacyjny
59,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wybrany 60-minutowy masaż od 49,99 zł w gabinecie Alice's Institute Kosmetologia w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz