Home Kategorie Zdrowie Badania sugerują dlaczego Omikron jest mniej groźny niż inne warianty. Oszczędza on płuca.

Badania sugerują dlaczego Omikron jest mniej groźny niż inne warianty. Oszczędza on płuca.

Badania sugerują dlaczego Omikron jest mniej groźny niż inne warianty. Oszczędza on płuca.

Nowe badania na zwierzętach sugerują, że w porównaniu z wcześniejszymi wariantami, Omikron może powodować znacznie mniejsze uszkodzenie płuc niż inne warianty covid-19.

Seria nowych badań na zwierzętach laboratoryjnych i tkankach ludzkich dostarcza pierwszych wskazówek, dlaczego wariant Omikron powoduje łagodniejszą chorobę niż poprzednie wersje koronawirusa.

W badaniach na myszach i chomikach Omikron powodował mniej szkodliwe infekcje, często ograniczone głównie do górnych dróg oddechowych: nosa, gardła i tchawicy. Wariant wyrządził znacznie mniej szkód płucom, podczas gdy pozostałe warianty mocno naruszały ich strukturę.

– „Można śmiało powiedzieć, że pojawia się idea choroby, która objawia się głównie w górnych drogach oddechowych” – powiedział Roland Eils, biolog obliczeniowy z Berlińskiego Instytutu Zdrowia, który badał, w jaki sposób koronawirusy infekują drogi oddechowe.

W listopadzie, kiedy w RPA pojawił się pierwszy raport na temat wariantu Omikron, naukowcy mogli tylko zgadywać jaki on będzie w porównaniu z innymi wariantami COVID-19.

– „Nie można przewidzieć zachowania wirusa na podstawie samych mutacji” – powiedział Ravindra Gupta, wirusolog z University of Cambridge.

W ciągu ostatniego miesiąca kilkanaście grup badawczych, w tym dr Gupta, obserwowało nowy patogen w laboratorium, infekując komórki na szalkach Petriego Omikronem i rozpylając wirusa w nosach zwierząt.

Kiedy pracowali, Omikron rozprzestrzenił się po całej planecie, z łatwością zarażając nawet ludzi, którzy zostali zaszczepieni lub wyzdrowieli z infekcji.

W środę duże konsorcjum japońskich i amerykańskich naukowców opublikowało raport na temat chomików i myszy zarażonych Omicronem lub jednym z kilku wcześniejszych wariantów. Badanie wykazało, że osoby zakażone Omikronem miały mniejsze uszkodzenia płuc i były mniej narażone na potencjalny zgon w wyniku zakażenia. Wyniki te mogą sporo zmienić.

Matka zamordowała 3-letnią Zuzię. „To był tak długi nóż, że praktycznie przebił całe ciało”.

Źródło: nytimes.com

 

EMS: 2-8 treningów
EMS: 2-8 treningów
199,99 zł
330,00 zł
90 dni
do końca oferty!
2 treningi EMS za 179,99 zł i więcej opcji w Meon EMS Impulse Training w Bielsku-Białej (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz