Home Kategorie Życie Nawet 18 tys. zł na dziecko! Są rodzice, którzy tyle dostaną w 2022 roku. Jak być jednym z nich?

Nawet 18 tys. zł na dziecko! Są rodzice, którzy tyle dostaną w 2022 roku. Jak być jednym z nich?

Nawet 18 tys. zł na dziecko! Są rodzice, którzy tyle dostaną w 2022 roku. Jak być jednym z nich?

Spore zmiany dla rodziców. Od tego roku na dziecko będzie można dostać nawet 18 tys. zł. Wprowadzono bowiem nową pomoc – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Oprócz tego nadal wypłacane będzie 500 plus.

1 stycznia w życie wszedł Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz zmiany w 500 plus. Zobacz, jak wyglądać będzie pomoc dla rodziców, ile dokładnie można dostać i jak się ubiegać o te pieniądze.

Rodzice mogą składać wnioski o wypłatę RKO i przelewy wkrótce ruszą. Pomoc przysługuje na drugie i kolejne dziecko w wieku 12-36 miesięcy. Pomocą będą objęte nie tylko dzieci, które dopiero się urodzą, ale też wszystkie te, które nie przekroczyły 36. miesiąca życia do 31 grudnia 2021. Rząd chciałby, aby takie wsparcie zachęciło młode osoby do zakładania większych rodzin.

Rodzic sam zdecyduje, czy chce dostawać pomoc w wysokości 500 zł przez dwa lata, czy tysiąc złoych przez rok. Wsparcie nie będzie mogło przekroczyć jednak 12 tys. zł na dziecko. Co, jeśli dziecko ma już dwa lata? Kapitał będzie wypłacany od 2022 r. i przysługiwać do ukończenia przez dziecko trzech lat.

Aby otrzymać RKO trzeba złożyć wniosek. O pieniądze trzeba występować do ZUS. Wszelkie formalności załatwiane będą elektronicznie. Trzeba jednak pilnować terminów. Jeśli dziecko skończy rok w 2023, rodzice będą mieć 5 miesięcy na złożenie wniosku. Jeśli dziecko już ukończyło rok, ale nie ma jeszcze 3 lat, rodzic musi złożyć wniosek już w styczniu 2022. Jeśli zrobi to później, straci świadczenie na jeden miesiąc.

Komu przysługuje 500 plus po zmianach? Od tego roku filary programu nie ulegają zmianie. 500 plus wypłacane jest na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Mimo rosnącej inflacji świadczenie nie podlega waloryzacji.

Od 1 stycznia uległy zmianie zasady na jakich rodzice mogą ubiegać się o 500 plus. Wnioski można składać wyłącznie przez internet. Poza tym obsługą i wypłatą zajmuje się teraz ZUS, a oprócz tego pieniądze wypłacane będą wyłącznie na konto. Na co trzeba uważać, jeśli już pobieramy 500 plus? Należy pamiętać, że wypłaty są zapewnione do 31 maja 2022. Aby dostawać pieniądze po tym czasie, należy złożyć nowy wniosek. Te ZUS przyjmować będzie od 1 lutego do 30 czerwca 2022.

Ferie przesunięte, a powrót do szkół zagrożony? Wiceminister edukacji zabrał głos.

Do 65% zniżki na Makijaż - Permanentny w DC Beauty Studio
Do 65% zniżki na Makijaż - Permanentny w DC Beauty Studio
239,20 zł
700,00 zł
Oferta zakończona!
Do 65% zniżki na Makijaż - Permanentny w DC Beauty Studio

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz