Home Kategorie Zdrowie UWAGA! Gryporona atakuje. „Przypadków będzie coraz więcej”
10.38K

UWAGA! Gryporona atakuje. „Przypadków będzie coraz więcej”

UWAGA! Gryporona atakuje. „Przypadków będzie coraz więcej”

Po Izraelu, który jako pierwszy poinformował o „bliźniaczym” zakażeniu, jednoczesne zakażenie wirusem grypy i SARS-CoV-2 stwierdzono w Hiszpanii.

Będzie coraz więcej jednoczesnych zakażeń wirusem grypy i SARS-CoV-2 – przewiduje dr Karolina Krupa-Kotara z Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Niedawno w Izraelu potwierdzono pierwszy przypadek fluorony (gryporony w spolszczonej wersji), czyli jednoczesnego zakażenia wirusem grypy i koronawirusem.

Do podwójnego zakażenia doszło u kobiety, która nie była zaszczepiona na COVID-19 ani grypę. Zarażona niedawno urodziła dziecko, a jej stan określany jest jako dobry. Nie stwierdzono u niej poważniejszych objawów i niebawem wyjdzie do domu.

– „Podobnych przypadków jest zapewne więcej, nie zostały jednak dotychczas zdiagnozowane” – uważa dr Krupa-Kotara.

Przypomina, że zarówno zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, jak i wirusem grypy daje podobne objawy – oba zakażają górne drogi oddechowe i powodują kłopoty z oddychaniem.

Jedynym pewnym sposobem ich rozróżnienia są testy diagnostyczne, gdyż wszelkie inne przypuszczenia nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi.

– „Warto zatem znać wszystkie ewentualne symptomy zakażenia nową mutacją koronawirusa, aby w sytuacji, gdy czujemy, że mogliśmy się nim zakazić, zgłosić się do lekarza POZ, który skieruje nas na test diagnostyczny, aby móc się izolować od kontaktów z ludźmi do czasu poznania wyniku” – dodaje dr Karolina Krupa-Kotara.

Fluorona rozprzestrzenia się też w Hiszpanii. Tamtejsze media informują, że pierwszy przypadek bliźniaczej infekcji stwierdzono w Katalonii. Takich przypadków jest łącznie kilka, jednak hiszpańskie ministerstwo zdrowia nie precyzuje, ile dokładnie.

W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada z reguły na luty i marzec. Największy niepokój budzi jednak obecnie wariant Omikron koronawirusa, który ma dużą zdolność zakażania.

– „Coraz powszechniej występuje w Europie, ale na tym obszarze wciąż dominującym wariantem jest delta. To budzi kolejne obawy badaczy, kiedy dwa warianty uznane przez WHO za najgroźniejsze spotkały się na jednym obszarze” – wskazuje ekspertka.

Naukowcy odkryli nowy wariant koronawirusa! Objawy ze strony układu oddechowego. Czy powinniśmy się bać?

Źródło: PAP

Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny
Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny
220,00 zł
550,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny w firmie BeautyLab Studio Urody

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz