Home Kategorie News Raty kredytów znowu wzrosną. Zapadła ważna decyzja RPP.
281

Raty kredytów znowu wzrosną. Zapadła ważna decyzja RPP.

Raty kredytów znowu wzrosną. Zapadła ważna decyzja RPP.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o dalszym losie kredytobiorców i inwestorów. Ci pierwsi raczej nie będą zadowoleni przez kolejny wzrost stóp procentowych.

Stopy procentowe znowu w górę. Rada Polityki Pieniężnej czwarty raz od początku pandemii postanowiła je podnieść. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy mają pieniądze i chcą je inwestować. Zła jednak dla tych, którzy w trakcie pandemii zapożyczyli się, korzystając z niskich stóp procentowych.

Jest to czwarta podwyżka od października 2021. Ta okazała się być jednak łagodniejsza od poprzednich. Jak wpłynie to na finanse kredytobiorców i inwestorów?

Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu:

  • stopa referencyjna 2,25% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,75% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 1,75% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 2,30% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 2,35% w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 5 stycznia 2022 r.

Wyższe stopy procentowe to wyższe raty kredytów. Zyskają jednak ci, którzy inwestują, gdyż oprocentowanie lokat może zacząć rosnąć.

Stopy procentowe zaczęły rosnąć w październiku 2021 roku w dość szybkim tempie. Stopa referencyjna wzrosła z poziomu 0,1 proc. we wrześniu do 1,75 proc. w grudniu.

– „Rosnący pod koniec 2021 roku koszt pieniądza w Polsce spowodował, że osoby posiadające złotowy kredyt mieszkaniowy albo mają już o jedną czwartą wyższą ratę, albo niebawem dostaną informację o takiej podwyżce. Jeszcze kilka kwartałów temu takie zmiany były spodziewane w horyzoncie 2-3 lat. W praktyce zaszły one w zaledwie 3 miesiące” – komentują analitycy z HRE Investments.

Eksperci wyliczają, że kredyt w wysokości 300 tys. złotych zaciągnięty na 25 lat, który jeszcze we wrześniu 2021 roku wiązał się z ratą równą 1400 zł, obecnie niesie za sobą konieczność spłaty 1800 złotych miesięcznie.

– „We wrześniu taki kredytobiorca cieszył się oprocentowaniem na poziomie 2,85 proc. Niestety nawet dziś w skrzynce pocztowej może on znaleźć list informujący, że oprocentowanie jego długu wzrosło do ponad 5 proc.” – dodają eksperci.

1000 plus zamiast 500 plus. Rząd dał rodzicom wybór, prawie nikt z niego nie korzysta.

Gokarty: nawet 30 min jazdy
Gokarty: nawet 30 min jazdy
36,99 zł
49,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Emocjonująca jazda gokartem od 36,99 zł w Awix RacingArena w Toruniu

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz