Home Kategorie Życie Pensje mocno w dół przez Polski Ład. „Moja wypłata jest mniejsza o 300 zł!”
4.33K

Pensje mocno w dół przez Polski Ład. „Moja wypłata jest mniejsza o 300 zł!”

Pensje mocno w dół przez Polski Ład. „Moja wypłata jest mniejsza o 300 zł!”

Nauczyciele dostają pensje z góry, stąd już na początku miesiąca odczuli negatywne skutki Polskiego Ładu.

Polski Ład był zapowiadany jako recepta na pokonanie kryzysu gospodarczego po pandemii koronawirusa. Głośno promowany program miał pomóc większości społeczeństwa. W grudniu zeszłego roku okazało się jednak, że Polski Ład jest pełen absurdów. Klasa średnia wyjdzie na zero, a bogaci na plus.

Business Insider informuje, że pierwszą grupą zawodową, która już odczuła negatywne skutki reformy są nauczyciele. Wiemy o tym, bo dostają pensję z góry, więc już teraz przekonali się ile mniej będą dostawać od pracodawców.

Na starcie 2022 roku nauczyciele otrzymali niemiły prezent. Styczniowe pensje okazały się niższe nawet o kilkaset złotych. Business Insider przytacza ich reakcje.

– „Dostałem 190 zł mniej”

– „Moja wypłata jest mniejsza o 300 zł”

– „Około 200 zł mniej”

– „Pensja niższa o 290 zł”

To tylko niektóre z komentarzy nauczycieli, które pojawiły się w mediach społecznościowych – od grup zrzeszających kadrę pedagogiczną przez Twitter aż po fora poświęcone zagadnieniom kadrowo-księgowym.

Nowe zasady weszły w życie na początku stycznia tego roku i wywołały oburzenie wielu osób. Większość z nauczycieli dostało niższe wynagrodzenia na rozpoczynający się miesiąc. Są też jednak nauczyciele, na których konta wpłynęła większa kwota.

Dlaczego akurat nauczyciele dotkliwie odczuwają te komplikacje? Ta grupa zawodowa miała już w grudniu wątpliwości czy przy wyliczaniu pensji netto składać wnioski o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Efekty pojawiły się już na ich kontach i są zależne od tego, czy osiągnęli dolną granicę lub przekroczyli górną. Osoby, które złożyły oświadczenie i zarabiają ponad 5700 zł brutto, otrzymały niższe pensje.

W obecnej sytuacji nauczycielom nie pomagają również zmiany związane z wysokością składki zdrowotnej. Do końca 2021 roku mogli ją bowiem w większej części odpisać od podatku, teraz brak takiej możliwości wpływa na realne obniżenie pensji.

Kolejnym problemem dla osób zatrudnionych w więcej niż jednej instytucji jest formularz PIT-2. Utrudnienia dotyczą wniosku o stosowanie kwoty wolnej od podatku w wyliczaniu comiesięcznego wynagrodzenia, bo można go złożyć wyłącznie u jednego pracodawcy. Dlaczego wpływa to na pensje nauczycieli?

Do tej pory wysokość kwoty zmniejszającej podatek wynosiła 525,12 zł rocznie, czyli niespełna 44 zł miesięcznie, więc PIT-2 nie był formularzem zmieniającym w sposób zdecydowany wysokość comiesięcznej pensji. BusinessInsider.com.pl podkreśla, że ”od stycznia jest to już 5100 zł rocznie, czyli 425 zł miesięcznie. Różnica jest znaczna”.

1000 plus zamiast 500 plus. Rząd dał rodzicom wybór, prawie nikt z niego nie korzysta.

Źródło: Business Insider

21-etapowy zabieg pielęgnacyjny
21-etapowy zabieg pielęgnacyjny
109,99 zł
250,00 zł
90 dni
do końca oferty!
21-etapowy ekskluzywny zabieg pielęgnacyjny na twarz, szyję i dekolt od 119,99 zł w Spa Derma

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz