Home Kategorie News Obniżone pensje po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Rządzący zwołali specjalną konferencję.

Obniżone pensje po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Rządzący zwołali specjalną konferencję.

Obniżone pensje po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Rządzący zwołali specjalną konferencję.

Rząd zareagował na zamieszanie związane z obniżonymi pensjami nauczycieli i policjantów. W trakcie konferencji prasowej przedstawiciele resortów edukacji i finansów, wyjaśniali, dlaczego Polski Ład obniżył wynagrodzenia.

– „Rozpoczęliśmy wdrażanie Polskiego Ładu. 18 milionów obywateli ma na tej reformie zyskać, a w kieszeniach obywateli zostanie 17 mld złotych” – mówił rzecznik rządu.

Piotr Müller odniósł się do doniesień dotyczących dotyczących niższych pensji niektórych grup zawodowych.

Nauczyciele i policjanci, według rzecznika rządu, zyskają, a z pewnością nie stracą na Polskim Ładzie. Chodzi o osoby, które zarabiają mniej niż 12 tys. zł brutto na miesiąc.

– „Mogło dojść do nieprawidłowego odliczenia zaliczki na podatek dochodowy. To duża reforma, takie błędy mogą się zdarzać. Nikt jednak nie straci na Polskim Ładzie, żadna z tych osób nie zostanie poszkodowana. Pensja za luty zostanie wypłacona w prawidłowy sposób.”

– „Podwyższyliśmy kwotę wolną od podatku i drugi próg podatkowy” – przypomniał rzecznik rządu.

Oznacza to spore komplikacje w odliczaniu od pensji zaliczek na podatek dochodowy. Do tej pory pracodawca za zgodą pracownika odejmował od pensji zaliczki na podatek dochodowy. Od tych zaliczek odejmował jednak kwotę zmniejszającą podatek, która to do początku tego roku wynosiła 44 zł, a obecnie wynosi 525 zł miesięcznie.

Stąd też ci, którzy jeszcze nie złożyli formularza PIT-2 pracodawcy, muszą zrobić to teraz i zapewnić sobie wyższą pensję „na rękę”. Ci, którzy tego nie zrobią, dostaną od skarbówki wyższy zwrot podatku, ale dopiero w kolejnym roku w czasie rozliczenia.

Podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży zadeklarował, że mundurówka z pensją do 12 tys. zł brutto miesięcznie, nie straci na Polskim Ładzie.

– „Z uwagi na inny system składkowy w tym sektorze, mogą pojawić się dodatkowe mechanizmy korygujące. Polski Ład nie wpływa jednak na obiecane podwyżki m.in. dla policjantów. Chodzi o 500 złotych na rękę” – mówił przedstawiciel MSWiA.

Nauczyciele także nie stracą – zapewnił Tomasz Rzymkowski, przedstawiciel resortu edukacji.

– „Reagujemy na bieżąco, ale problem niższych pensji nauczycieli jest marginalny. Polega na nieprawidłowym rozliczeniu zaliczek na podatek dochodowy w przypadku niektórych nauczycieli” – dodał Rzymkowski, którzy przypomniał, ile nauczyciele mogą „zyskać” na Polskim Ładzie.

– „Przytłaczająca większość nauczycieli otrzymała takie samo wynagrodzenie jak w grudniu” – wyjaśnił Rzymkowski.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski powtórzył, że żaden etatowiec z pensją nieprzekraczającą kwoty niemal 12 tys. zł miesięcznie nie straci na Polskim Ładzie.

I nauczyciele i policjanci, podobnie jak inni pracownicy na etacie z pensją do 5700 zł brutto zyskają na Polskim Ładzie.

Dlaczego styczniowa pensja mogła być niższa? Wiceminister Jan Sarnowski podał kilka powodów:

  • Niepotrzebnie złożony wniosek o rezygnację z uwzględniania ulgi dla klasy średniej w wypłatach
  • Nieuzupełnienie formularza PIT-2, który upoważnia płatnika do odliczania zaliczek na podatek dochodowy z uwzględnieniem nowej kwoty wolnej od podatku (kwoty zmniejszającej podatek)
  • Podniesienie drugiego progu podatkowego. – Pensje netto mogą okazać się nieco niższe, ale za to listopadowa czy grudniowa pensja nie będzie obniżona w porównaniu do tych miesięcy w minionych roku. Wszystko za sprawą podniesienia drugiego progu podatkowego, te osoby nie zapłacą 32 proc. podatku

Resort finansów zapowiedział także zmianę przepisów. Pracodawca będzie mógł zastosować niższą, zeszłoroczną wysokość zaliczki na podatek dochodowy. Nadpłata ze stycznia zostanie zrekompensowana w lutym 2022 roku.

Pensje mocno w dół przez Polski Ład. „Moja wypłata jest mniejsza o 300 zł!”

Źródło: PAP

Polmed: Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych
Polmed: Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych
69,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych od 69,99 zł - ponad 300 lokalizacji z Centrum Medycznym Polmed

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz