Home Kategorie Życie Strażacy wściekli. W Polskim Ładzie tracą nawet inwalidzi.

Strażacy wściekli. W Polskim Ładzie tracą nawet inwalidzi.

Strażacy wściekli. W Polskim Ładzie tracą nawet inwalidzi.

Po nauczycielach, wojskowych i policjantach przyszedł czas na strażaków. Do redakcji WP trafiło mnóstwo maili, w których ludzie skarżą się na niższe pensje czy emerytury. Są wśród nich też inwalidzi.

Do różnych redakcji od wtorku spływają wiadomości od różnych grup zawodowych, które dostały mniejsze pensje po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Chodzi m.in. o strażaków. Niektóre chwytają za gardło.

– „Polski Ład ograbił mnie z emerytury, na którą pracowałem tyle lat i długo liczyłem, czy już mogę odejść z formacji, jaką jest Straż Pożarna. Okradli mnie z wypracowanych 35 lat i straciłem 255 zł” – pisze pan Jerzy.

Inny strażak, z Podlasia, na zmianach podatkowych stracił naprawdę duże pieniądze: ponad 1600 zł.

– „Moja emerytura jest miesięcznie mniejsza bezpośrednio o 738 zł i dodatkowo nie mogę odliczyć sobie w rozliczeniu rocznym 7,75 proc. (od mojej emerytury) składki na fundusz zdrowia, którą do tej pory mogłem sobie odliczyć. Składka ta wynosi co miesiąc 892 zł. W sumie: 892 + 738 zl = 1630 zł” – opisał pan Jarosław.

200 zł stracił strażak z Siedlec, w służbie czynnej. Pisze, że obniżka, która go dotknęła, odbiera chęci do pracy.

– „Pracuje w Państwowej Straży Pożarnej 11 lat, narażam życie, zdrowie, by pomagać ludziom. Wyplata? W grudniu 3600 zł. W styczniu, w Polskim Ładzie, 3400 zł. Wszystko idzie w sklepach w górę, a pensje w dół” – pisze inny.

Pewien strażak emeryt z Dolnego Śląska również otrzymał mniejszą emeryturę. Służbę zakończył 4 lata temu. Obecnie nadal pracuje zawodowo. Mniejsze otrzymał też świadczenie w aktualnym miejscu zatrudnienia.

– „Przepracowałem 30 lat, ciągle w linii, ciągle pomagając ludziom. W styczniu otrzymałem emeryturę pomniejszoną o 147 zł. Ponieważ nadal pracuję zawodowo, na etacie, to po doliczeniu podatku zdrowotnego otrzymam pensję mniejszą o ok. 400 zł! Łącznie straciłem ponad pół tysiąca zł. Najniższa kwota, jaką stracili moi koledzy, to 120 zł, najwyższa – 220 zł. A mówimy tylko o emeryturach” – mówi o2.pl.

Jedna wiadomość jest szczególnie szokująca. Wysoki rangą oficer pisze, że w trakcie służby został inwalidą. Otrzymał za to odznaczenie państwowe i specjalny dodatek finansowy. Nowe przepisy również go dotknęły.

– „W samej Straży Pożarnej przepracowałem 31 lat, a ogółem 36 lat. Ratując czyjeś zdrowie i życie, narażałem swoje. Moja żona i dzieci ciągle się bały, czy ojciec wróci z pracy cały i zdrowy. Jeszcze żyję, chociaż zostałem inwalidą w służbie dla ojczyzny. Dostałem za to order i emeryturę z dodatkiem za inwalidztwo. Jest to jedyne źródło utrzymania dla mnie i mojej żony. Dzięki panu Kaczyńskiemu i jego partii, których zawsze do tej pory popieraliśmy w wyborach, nasz dochód netto zmniejszył się o 243 złote miesięcznie ze względu na Polski Ład. To dokładnie tyle, ile wynosi mój dodatek za inwalidztwo. Ironią jest to, że aby ludziom biednym, których majątek ratowałem, będąc strażakiem, żyło się dziś lepiej, to ja musiałem zostać inwalidą” – pisze strażak.

W podobnej sytuacji znalazł się też były szef Państwowej Straży Pożarnej, generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz. W rozmowie z o2 mówi, że jest w kontakcie z kolegami. Wszyscy skarżą się na zmniejszone pensje i emerytury.

Kwoty sięgają nawet 400 zł. Ci, którzy odchodzili z wysokich stanowisk, będą przez Nowy Ład stratni nawet dwa razy więcej.

– „Jeden z kolegów mówił mi, że na przełomie grudnia i stycznia stracił 800 zł. To jest podziękowanie za lata naszej służby, pozostawania w dyspozycji po 24 godziny na dobę? Za naszą aktywność? Strażacy emeryci to nie są krezusi. Wielu z emerytów jest ciężko schorowanych, wydając znaczne środki na leczenie, rehabilitację, leki, teraz odbiera się im pieniądze. To nieludzkie zachowanie. To są nasze prawa nabyte! Rozumiem, że trzeba szukać środków i oszczędności, ale nie kosztem emerytów i rencistów!” – mówi o2.pl gen. Leśniakiewicz.

Obniżone pensje po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Rządzący zwołali specjalną konferencję.

Źródło: WP, O2

Kurs online: Doradca Dietetyki z MEN
Kurs online: Doradca Dietetyki z MEN
49,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Kurs online: Doradca dietetyczny z zaświadczeniem MEN za 49,99 zł w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz