Home Kategorie Życie ZUS szuka pieniędzy. Uważaj, mogą ci obniżyć pensję!
3.67K

ZUS szuka pieniędzy. Uważaj, mogą ci obniżyć pensję!

ZUS szuka pieniędzy. Uważaj, mogą ci obniżyć pensję!

ZUS szuka pieniędzy wszędzie, gdzie się da. Money.pl opisuje historię pana Pawła i pani Ani. Mimo iż się nie znają, coś ich łączy. ZUS upomniał się o długi sprzed lat.

Portal money.pl opisuje historie osób, do których zgłosił się ZUS w związku ze starymi długami. Jak twierdzi w liście do redakcji pan Paweł, nie zawsze podczas prowadzenia działalności gospodarczej pamiętał o płaceniu odpowiedniej składki ZUS.

Przez 9 lat jego zadłużenie osiągnęło pułap 22 tys. zł. ZUS postanowił do istniejącego zadłużenia doliczyć karę w wysokości 45 tys. zł.

Pani Ania z kolei przez nieopłacone składki ma wobec ZUS-u dług na poziomie 150 tys. zł. Drugie tyle to odsetki naliczone przez zakład.

Jak podaje portal, długi wobec ZUS przedawniają się po 5 latach, jednak okres ten może się wydłużyć, jeśli bieg przedawnienia zostanie przerwany lub zawieszony. Jak wskazują pracownicy Zakładu skupieni w związku zawodowym Związkowa Alternatywa, ZUS takich spraw poszukuje.

Ilona Garczyńska mówi, że w budżecie Zakładu brakuje pieniędzy, więc ten „wyciąga trupa z szafy”. Wartość przeterminowanych długów wobec ZUS za lata 1999 – 2017 to ponad 4 mld zł.

Prawnicy twierdzą, że skala działania Zakładu ma charakter masowy i jeszcze nigdy nie wpłynęło aż tyle spraw. Podkreślają jednocześnie, że ZUS działa zgodnie z prawem.

– „Jak to możliwe? Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych składki przedawniają się po upływie 5 lat od daty ich wymagalności, chyba że urzędnicy ZUS-u podejmą wcześniej czynności przerywające bieg tego okresu” – informuje money.pl.

Obniżone pensje po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Rządzący zwołali specjalną konferencję.

Źródło: money.pl

Wydruk zdjęć w wybranym formacie
Wydruk zdjęć w wybranym formacie
19,80 zł
33,80 zł
90 dni
do końca oferty!
Wydruk zdjęć w wybranym formacie od 7 zł w AB Foto – wiele lokalizacji (do -46%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz