Home Kategorie Życie Polacy uciekają z tego kraju! Nie spodziewali się, że będą dyskryminowani.

Polacy uciekają z tego kraju! Nie spodziewali się, że będą dyskryminowani.

Polacy uciekają z tego kraju! Nie spodziewali się, że będą dyskryminowani.

Norweskiej branży budowlanej i stoczniowej zaczyna brakować pracowników. Wielu z nich to Polacy, którzy podjęli decyzję o ucieczce do swojego kraju. Powód? Dyskryminacja.

Norweska telewizja NRK pod koniec grudnia zwróciła uwagę na powroty Polaków do ojczyzny, która jest spowodowana między innymi wzrostem płac w Polsce i spadkiem wartości norweskiej korony.

– „Decyzje o wyjeździe z Norwegii nie są łatwe i ludzie podejmują je indywidualne. Jednak rzeczywiście od pięciu lat ruch powrotny jest bardziej zauważalny, a wpływ na to może mieć jeszcze pandemia” – tłumaczy socjolog Artur Kubik.

Nie nazywa on jednak obecnej sytuacji masowym exodusem

– „O ile kilka lat temu bilans migracyjny był znacznie na plus na korzyść Norwegii o tyle ostatnie lata pokazują, iż jedne osoby wyjeżdżają drugie przyjeżdżają do Norwegii i ten bilans praktycznie wychodzi na zero” – podsumowuje.

Kubik mówi, że jednym z problemów są rosnące ceny w Norwegii.

– „Podejmując decyzję o wyjeździe, bierze się pod uwagę wysokość zarobków, a nie zawsze myśli o kosztach utrzymania, a te w ostatnich latach bardzo wzrosły. Polacy przez pierwszy okres na emigracji, aby żyć na poziomie Norwegów przywożą część produktów z Polski albo ze Szwecji (także tańszej). Przez ostatnie półtora roku z powodu restrykcji covidowych jest to bardzo utrudnione” – stwierdził.

– „W Polsce spadło bezrobocie, bardzo poprawiła się infrastruktura” – dodał.

Polacy opuszczają kraj fiordów także z powodu rozczarowania państwem socjalnym za jaki uważana jest Norwegia.

Są również problemy z zasiłkami etc. dla Polaków:

– „Mamy nieodparte wrażenie, że cudzoziemcy dość często są dyskryminowani. Mieliśmy sprawę zasiłku dla bezrobotnych w przypadku dwóch naszych członków: Norweżki i Polaka, pracujących jako kelnerzy w tym samym miejscu. Wniosek w przypadku kobiety został rozpatrzony w ciągu kilku dni, a Polak czekał kilka miesięcy” – stwierdzono.

– „Wielu naszych rodaków to ambitni ludzie, ale niestety zdarzają się sytuacje, „gdzie podcina im się skrzydła”. Wśród członków Solidaritet są także np. lekarze, gdzie daje się zauważyć, iż pomimo doświadczenia, kompetencji i wiedzy nie awansują tak szybko jak ich norwescy koledzy. Norwegia to nie są Stany Zjednoczone” – konkluduje Kubik.

Rząd podjął decyzję w sprawie ferii zimowych i nauki zdalnej.

Źródło: salon24.pl

Skaling, piaskowanie, fluoryzacja
Skaling, piaskowanie, fluoryzacja
99,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiet stomatologiczny od 99,99 zł w Przychodni Specjalistycznej Ewy Konopelko-Śliżewskiej – 2 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz