Home Kategorie Porady To koszmar kierowców. 2500 PLN mandatu za dotknięcie pieszego.

To koszmar kierowców. 2500 PLN mandatu za dotknięcie pieszego.

To koszmar kierowców. 2500 PLN mandatu za dotknięcie pieszego.

Zakopiańscy policjanci w odstępie kwadransa ukarali dwóch kierowców za potrącenie pieszych, którym nic się nie stało. Otrzymali oni mandat w wysokości 2500 PLN. To koszmar dla kierowców.

Nawet dotknięcie pieszego samochodem, jeśli nie odniósł on obrażeń, kwalifikowane jest jak kolizja. To właśnie ten zapis sprawia, że na kierowców padł blady strach. Każde dotknięcie pieszego, to potencjalna olbrzymia kara.

Mandat dla kierowcy za kolizję składa się z dwóch części: to 1000 zł za spowodowanie zagrożenia. Dodatkowe 1500 PLN to mandat za nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa. Innymi słowy, tak na dobrą sprawę, nawet nie musimy go dotknąć.

A jakie kary są dla pieszego? Cóż, pieszy za wejście bezpośrednio przed jadący pojazd może dostać mandat 150-200 PLN. W zależności oczywiście od miejsca w którym doszło do omawianego wykroczenia.

Zakopiańscy policjanci w odstępie kilkunastu minut ukarali dwóch kierowców mandatami po 2500 zł za kolizję z pieszym. O kolizję z pieszym, a jako kolizję można zakwalifikować dowolne zetknięcie z pieszym. Rzecz w tym, że o taką sytuację bardzo łatwo, zwłaszcza na zatłoczonych przejściach dla pieszych bez sygnalizacji.

Warto zaznaczyć, że pieszy – nawet jeśli wejdzie bezpośrednio pod jadący pojazd poza przejściem dla pieszych – naraża się jedynie na mandat w wysokości 200 zł. Teraz zastanówcie się drodzy państwo czy to nie jest przypadkiem, dyskryminacja kierowców?

O tym, czy mamy do czynienia z kolizją, czy wypadkiem decydują skutki zdarzenia. Jeśli w zdarzeniu ktoś (w naszym wypadku zazwyczaj pieszy) jest zabity albo tylko ranny, mamy do czynienia z wypadkiem. Jeżeli szkoda osobowa (obrażenia, skutkujące kontuzja powyżej 7 dni) jest duża, to również mówimy o wypadku. W innej sytuacji mamy do czynienia z kolizją.

Przepisy przepisami. Jednak mi do głowy przychodzi jedna kwestia. Może zamiast tak dużą uwagę zwracać na przepisy, powinniśmy zwrócić uwagę na coś innego. Mianowicie na to, żeby zarówno piesi, jak i kierowcy, rowerzyści itd. szanowali się nawzajem? Wtedy byłoby lepiej.

Rząd podjął decyzję w sprawie ferii zimowych i nauki zdalnej.

Źródło: autoswiat.pl

 

Wybielanie i remineralizacja zębów
Wybielanie i remineralizacja zębów
149,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Wybielanie zębów lampą LED (od 99 zł) wraz z remineralizacją (od 149 zł) w White & Beauty w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz