Home Kategorie News Ustawa już podpisana przez prezydenta. Wszystkie do wymiany. Będziesz musiał zapłacić 360 zł.
40.59K

Ustawa już podpisana przez prezydenta. Wszystkie do wymiany. Będziesz musiał zapłacić 360 zł.

Ustawa już podpisana przez prezydenta. Wszystkie do wymiany. Będziesz musiał zapłacić 360 zł.

Andrzej Duda podpisał na początku czerwca nowelizację prawa energetycznego. Zakłada ona, że w najbliższych latach dojdzie do wymiany obecnych liczników prądu na urządzenia inteligentne. Koszt takiego urządzenia to ok. 360 zł.

Każdy, kto w tym roku płacił rachunki za prąd, złapał się za głowę, gdy zobaczył, ile wynoszą. Podwyżki spowodowane są m.in. doliczeniem do rachunków tzw. opłaty mocowej, która weszła na początku roku. Oprócz tego wpływ na wysokość rachunków mają koszty, jakie ponosi sektor energetyczny w związku ze stawianiem na węgiel. Jak się okazuje, czekają nas też kolejne koszty.

W kwietniu Sejm przyjął nowelizację prawa energetycznego, która zakłada m.in. wymianę obecnych liczników prądu na urządzenia inteligentne, które pozwalają na zdalny odczyt. Nowelizacja została na początku czerwca podpisana przez Andrzeja Dudę.

W nowelizacji znajduje się harmonogram montażu takich urządzeń. Zakłada on, że do 2023 roku licznik te będzie musiało posiadać co najmniej 15% odbiorców danego operatora.

Według harmonogramu do 2025 roku procent ten ma już wynosić 35%, a w ciągu kolejnych 2 lat 65%. Do 2028 roku inteligentne liczniki posiadać ma 80% odbiorców.

Jak podaje Radio Zet akcja wymiany liczników i 13 mln odbiorców ma potrwać w sumie 15 lat. Jej koszt to ponad 11 mld zł. Tymi kosztami zostaną obciążeni odbiorcy.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyliczyło, że koszt jednego takiego licznika to ok. 360 zł.

Dane z tych liczników o pobranej z sieci i oddanej do niej energii jak informuje Polska Agencja Prasowa będą sumowane w okresach 15 minut. Gromadzone mają być również dane m.in. o mocy i parametrach jakościowych.

Przedsiębiorca ostro o Polskim Ładzie: Pracownicy są kompletnie pogubieni.

Źródło: Radio ZET

Kurs online: Pracownik działu kadr i płac z MEN
Kurs online: Pracownik działu kadr i płac z MEN
89,00 zł
399,00 zł
58 dni
do końca oferty!
Kurs online Pracownik działu kadr i płac z zaświadczeniem MEN za 89 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
21

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz