Home Kategorie Porady Wybór miejsca w autobusie może mieć wpływ na ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Warto o tym pamiętać.

Wybór miejsca w autobusie może mieć wpływ na ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Warto o tym pamiętać.

Wybór miejsca w autobusie może mieć wpływ na ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Warto o tym pamiętać.

Ośrodek badawczy IBM Research Europe zbadał jaki wpływ na potencjalne ryzyko zakażenia COVID-19 ma to, jakie miejsce wybierzemy w autobusie. Wyniki są ciekawe.

Naukowcy wskazali, których miejsc należy unikać i gdzie w komunikacji publicznej ryzyko zakażenia się jest najmniejsze. Okazuje się bowiem, że transmisja wirusa w tego typu miejscach jest procesem skomplikowanym i zależnym od wielu czynników.

Badanie IBM Research Europe polegało na obliczeniu za pomocą symulacji komputerowych dynamiki kropli w wydychanym powietrzu. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Physics of Fluids”.

Jak wskazuje analiza przeprowadzona przez zespół naukowców, wygląda na to, że należy przede wszystkim unikać środkowych siedzeń. Zespół odkrył, że kropelki powietrza wydzielane przez pasażerów siedzących przy oknie unosiły się dalej w górę pojazdu i tym samym w mniejszym stopniu atakowały przestrzeń innych pasażerów.

Najmniejsze ryzyko zakażenia niosą z kolei siedzenia przy przejściu dlatego, że tutaj właśnie system wentylacyjny najskuteczniej ściąga emitowane krople.

Co ciekawe naukowcom udało się niemal idealnie odtworzyć warunki panujące w komunikacji miejskiej. Dzięki temu otrzymali dokładne i interesujące rezultaty.

Zebrane przez nich dane, wskazały wyraźnie na fakt, iż od 13,9 do 16,1 procent kropel osadzało się na ciałach pasażerów oraz na ścianach w transporcie publicznym. Żadna kropla nie trafiła do ust pasażera, a stosunkowo niewielka liczba kropli dostała się na ich ciała. Obecność pod siedzeniami bagaży lub innych rzeczy zwiększyłaby liczbę kropel osadzających się na powierzchni środka transportu.

– „Te symulacje (…) koncentrowały się na pojazdach transportu publicznego, ale można je rozszerzyć na budynki komercyjne lub mieszkalne, placówki opieki zdrowotnej, biura lub szkoły” – komentował autor badania Carlos Pena-Monferrer.

Borys Szyc pochwalił się swoją córką. Tak teraz wygląda Sonia. Ma już 17 lat.

Źródło: TVN24

Kurs online: Opieka nad osobami starszymi lub dziećmi
Kurs online: Opieka nad osobami starszymi lub dziećmi
99,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Opieka nad osobami starszymi lub dziećmi z certyfikatami za 99 zł w Kar-Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz