Home Kategorie Jedzenie Skutki Polskiego Ładu i inflacji aż nadto widoczne. Masło w Niemczech tańsze niż w Polsce.

Skutki Polskiego Ładu i inflacji aż nadto widoczne. Masło w Niemczech tańsze niż w Polsce.

Skutki Polskiego Ładu i inflacji aż nadto widoczne. Masło w Niemczech tańsze niż w Polsce.

Jeden z użytkowników portalu Wykop wyliczył, że masło, w przeliczeniu na 1 kg, jest już tańsze w Niemczech niż w Polsce. Oto uroki polskiego ładu i galopującej inflacji.

Wybrane do porównania zostało masło 'Frische Butter’ marki własnej Frija, które w sieci Netto kosztuje 1,66 euro za kostkę 250 g i 6,64 euro za 1 kg. Według kursu euro z 10 stycznia 2022 r. (1 euro = 4,55 zł), w przeliczeniu daje to cenę 30,21 zł za kilogram. Jak na masło, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę, że to Niemcy, jest relatywnie tanio.

Po drugiej stronie granicy „Masło Polskie” z Mlekovity kosztuje 6,99 zł za kostkę 200 g, tj. 34,95 zł/kg.  Oczywiście pewne zmienne jak na przykład konkretne „firmy”, należy wziąć pod uwagę w tym zestawieniu. Jednakże, jakby na to nie patrzeć, istnieje możliwość kupienia w Niemczech masła taniej niż w Polsce.

Masło to jeden z produktów spożywczych, które podrożały najbardziej na przestrzeni 2021 roku.  Ceny detaliczne w przeciągu roku wzrosły bowiem o 70%. Jest to naprawdę olbrzymia podwyżka.

Podobnie jak kilka lat temu, w sklepach zaczęły się pojawiać kostki masła o wadze niższej od tradycyjnych 200 g. Teraz na przykład kupimy kostki 170 g. Po co stosuje się taki zabieg? Po to, żeby utrzymać niską cenę.

– „Mimo że średnia unijna cena masła zgodnie z przewidywaniami analityków ma już nie rosnąć, to póki co, nic nie wskazuje, by ceny hurtowe, a zwłaszcza detaliczne w Polsce miały podążyć za europejskimi trendami. (…) Produkcja masła zmalała w okresie pierwszych trzech kwartałów o 5,56 proc. Stało się tak dlatego, że zgodnie ze statystykami, większe ilości mleka kierowano głównie do produkcji serów (wzrost produkcji w porównaniu z rokiem ubiegłym wynosił 3,02 proc.)” – tłumaczy Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. Jako przyczyny wzrostu podaje się między innymi, galopującą inflacje i zmiany sytemu podatkowego.

Borys Szyc pochwalił się swoją córką. Tak teraz wygląda Sonia. Ma już 17 lat.

Źródło: portalspozywczy.pl

 

 

Wyszczuplająca kriolipoliza
Wyszczuplająca kriolipoliza
99,90 zł
200,00 zł
4 dni
do końca oferty!
Wyszczuplająca kriolipoliza od 99,90 zł w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz