Home Kategorie Życie Te osoby nie dostaną wsparcia. Rząd o nich zapomniał.
2.62K

Te osoby nie dostaną wsparcia. Rząd o nich zapomniał.

Te osoby nie dostaną wsparcia. Rząd o nich zapomniał.

Nowy rok przyniósł nam nowy lockdown i nową tarczę antykryzysową. Rząd pozamykał dyskoteki, ale pozwolił ich właścicielom skorzystać ze wsparcia. Zapomniał jednak o innych branżach, dla których otwarcie klubów to „być albo nie być”.

Dyskoteki i kluby nocne pozostaną zamknięte co najmniej do końca stycznia. Rząd przygotował jednak znany z poprzednich lockdownów pakiet wparcia. Zwolnienie ze składki ZUS, wypłata postojowego i dotacji – to trzy instrumenty pomocowe, z których skorzystać mogą przedsiębiorcy, których kody PKD pasują do rządowej wizji poszkodowanych.

Według resortu rozwoju na zamknięciu dyskotek stracą przedsiębiorcy oznaczeni trzema kodami PKD.

  • przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje) – PKD 56.30.Z;
  • działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni – PKD 93.29.A;
  • pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna – PKD 93.29.Z.

Mogą liczyć na wartą 70 mln zł tarczę antykryzysową. Branża muzyczna upomina się o miejsce na liście pakietu wsparcia. O możliwej luce w tarczy antykryzysowej mówi Radiu ZET pan Paweł, DJ, którego praca uzależniona jest od działania klubów i dyskotek.

– „Zarówno u mnie jak i wielu branżowców wiodące kody PKD to m.in. 90.02 Z. Wychodzi na to, że nie dość, że po raz kolejny mamy zakaz pracy – nie zostaliśmy uwzględnieni w możliwości uzyskania dotacji na bieżące koszty, które są niemałe” – pisze przedstawiciel branży.

– „Nasze usługi stanowią trzon i spoiwo każdej działalności objętej obecnie niemalże całkowitym lockdownem: wesela, bankiety, dyskoteki. To miejsca obsługiwane przez DJ-ów i konferansjerów, czyli przez nas. Jako podstawowi podwykonawcy zamkniętych branż zostaliśmy postawieni w absurdalnej sytuacji – musimy spłacać zobowiązania, utrzymywać rodziny nie mając jednocześnie możliwości pracy.”

Przedsiębiorcy mówią o pozbawieniu ich środków do życia. Boją się bankructwa, któremu zapobiec mogłaby tarcza antykryzysowa. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewnia, że przygląda się sytuacji i jeśli będzie taka potrzeba, zmieni przepisy.

– „Obecnie funkcjonujące instrumenty pomocowe są pochodną wprowadzonych przez rząd od 15 grudnia 2021 r. nowych zasad bezpieczeństwa. Pomoc jest kierowana do branż objętych trzema kodami PKD (56.30Z, 93.29A, 93.29Z), których działalność została wstrzymana ostatnią nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.”

– „Równocześnie chcielibyśmy podkreślić, że w resorcie rozwoju i technologii na bieżąco monitorujemy sytuację gospodarczą w Polsce i w zależności od niej będą podejmowane adekwatne działania.”

Masowe zatrzymania ludzi wystawiających fałszywe certyfikaty COVID-19. Pośród zatrzymanych są żołnierze.

Źródło: Radio ZET

Lot paralotnią w tandemie
Lot paralotnią w tandemie
199,99 zł
300,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Lot paralotnią ze szkoleniem (199,99 zł) i nagraniem wideo (od 219,99 zł) w Szkole Paralotniowej Albatros (do -38%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz