Home Kategorie News Jest decyzja w sprawie sprawdzania szczepień w pracy. Posłowie zagłosowali.
8.13K

Jest decyzja w sprawie sprawdzania szczepień w pracy. Posłowie zagłosowali.

Jest decyzja w sprawie sprawdzania szczepień w pracy. Posłowie zagłosowali.

Sejmowa Komisja Zdrowie we wtorek rozpatrzyła wniosek i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy dotyczący weryfikacji covidowej. W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów.

Projekt ustawy ma dać możliwość pracodawcom sprawdzenia czy pracownik jest zaszczepiony, ma negatywny wynik testu na COVID-19 lub czy przebył infekcję. Zmiana w przepisach została poparta przez 21 posłów, przeciwko było 10, a 6 wstrzymało się od głosu.

Ustawę złożyli w Sejmie posłowie PiS.

– „Intencją projektodawcy jest umożliwienie pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy” – uzasadnili autorzy projektu. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Czesław Hoc z Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwsze czytanie projektu miało miejsce w połowie grudnia, a 5 stycznia 2022 w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. Na początku posiedzenia, które miało miejsce we wtorek posłowie minutą ciszy upamiętnili ofiary pandemii.

Poseł Czesław Hoc (PiS) zaproponował poprawkę do tytułu projektu ustawy, który w pierwotnym brzmieniu projekt nosił nazwę: „projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19”. Projekt zmienił nazwę na „projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19”. Jak tłumaczył Hoc, wykreślenie z tytułu sformułowania o działalności „gospodarczej” jest zasadne, bo w ustawie chodzi też np. o instytucje kultury.

Przyjęto również inne poprawki posła Czesława Hoca (PiS) m.in. zakładającą, że testy na covid, o których mowa w projekcie, będą finansowane ze środków publicznych.

– „Najistotniejsza zmiana to wykreślenie artykułu 7., bo jest on skonsumowany w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia z 22 grudnia 2021” – zauważył Hoc.

Chodzi o artykuł mówiący, że „kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą może nałożyć obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na jego pracowników oraz osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym z tym podmiotem, jeżeli nie ma przeciwskazań do szczepienia w zakresie ich stanu zdrowia”. 23 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano natomiast rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.
W trakcie prac komisji przepadł m.in. pakiet poprawek Konfederacji, a także poprawka Lewicy – nakładająca obowiązek szczepień na wszystkich Polaków. Odrzucono także poprawkę posłanki Anny Marii Siarkowskiej (PiS), by z obowiązku szczepień zwolniono osoby, u których wykryto obecność przeciwciał.

– „Są osoby, które nabyły odporność na wirusa w sposób naturalny” – powiedziała Siarkowska.

Poprawka została odrzucona, ale wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział zasięgnięcie w tej sprawie opinii konsultantów.

Nie żyje gwiazda popularnego serialu. Miała zaledwie 34 lata.

Źródło: PAP

Kody rabatowe do RTV Euro AGD 
Kody rabatowe do RTV Euro AGD 
0,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Kody rabatowe do RTV Euro AGD 

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz