Home Kategorie News Zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19. Ma go nawet 14% Polaków.

Zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19. Ma go nawet 14% Polaków.

Zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19. Ma go nawet 14% Polaków.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przekazali, że udało im się zidentyfikować wariant genetyczny, który stwarza predyspozycje do ciężkiego przebiegu zakażenia COVID-19, ponad 2-krotnie zwiększa ryzyko takiego przebiegu i śmierci.

Szczegóły mają być przedstawione w czwartek podczas konferencji prasowej z udziałem m.in. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i prezesa Agencji Badań Medycznych Radosława Sierpińskiego.

– „W projekcie kierowanym przez prof. dr. hab. nauk medycznych Marcina Moniuszko oraz dr. hab. nauk biologicznych Mirosława Kwaśniewskiego udało się zidentyfikować wariant genetyczny, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu oraz śmierci z powodu COVID-19. Szacuje się, że posiada go nawet 14 proc. Polaków, choć ogółem w populacji europejskiej występuje z częstością około 9 proc. Zdaniem autorów odkrycia, może ono pomóc we wczesnym identyfikowaniu tych najbardziej zagrożonych pacjentów” – podała uczelnia.

Dodano, że badania potwierdzają, iż geny mają znaczący wpływ na to, w jaki sposób przechodzimy zakażenie koronawirusem. Odkrycie to zostało dokonane w ramach prac nad projektem dofinansowanym przez Agencję Badań Medycznych we współpracy z Instytutem Chorób Płuc i Gruźlicy w Warszawie i firmą technologiczną ImageneMe, w badania było też zaangażowanych kilkanaście ośrodków klinicznych w Polsce. Uczelnia podała, że przebadano 1,5 tys. pacjentów z COVID-19.

– „Badanie wykazało, że oprócz zaawansowanego wieku i otyłości, czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, i to nawet bardziej istotnym niż tak zwane choroby współistniejące, jest nasz profil genetyczny. Posiadanie jednej z wersji genu zlokalizowanego na chromosomie 3 sprawia, że w przypadku zakażenia koronawirusem jesteśmy ponad dwukrotnie bardziej narażeni na ciężki, a nawet śmiertelny przebieg COVID-19” – podano w komunikacie.

Badacze mówią, że odkrycie to jest podstawą do opracowania testu genetycznego, który pozwoliłby na identyfikacje osób z takim wariantem genetycznym. Określono, że poziom trudności stworzenia takiego testu byłby podobny do obecnych testów, które pozwalają sprawdzić obecność wirusa SARS-CoV-2.

Zmiany w obostrzeniach? Rząd planuje coś „bardziej rygorystycznego”. „To jest na stole”.

Źródło: PAP

Lot paralotnią w tandemie
Lot paralotnią w tandemie
199,99 zł
300,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Lot paralotnią ze szkoleniem (199,99 zł) i nagraniem wideo (od 219,99 zł) w Szkole Paralotniowej Albatros (do -38%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz