Home Kategorie Zdrowie Omikron? „Czeka nas tsunami”. Ekspert tłumaczy, jak się zabezpieczyć.
11.27K

Omikron? „Czeka nas tsunami”. Ekspert tłumaczy, jak się zabezpieczyć.

Omikron? „Czeka nas tsunami”. Ekspert tłumaczy, jak się zabezpieczyć.

Czeka nas tsunami pod względem masowości liczby zakażeń Omikronem. Robert Flisak z Rady Medycznej powiedział na antenie Radia ZET, że dawka przypominająca szczepionki to bardzo ważny element, który zabezpiecza przed nowym wariantem.

Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych na antenie Radia ZET podkreślił, że walka z wariantem Omikron powinna skupiać się na masowych szczepieniach, również w kwestii dawki przypominającej.

– „Nie uważam, aby obowiązek szczepień powinien dotyczyć wszystkich. Jedynie powinien on objąć pewne grupy wiekowe, czy zawodowe. Ograniczenia powinny być wprowadzane rozsądnie, aby nie było absurdów w postaci zakazu wchodzenia do lasu” – zaznaczył prof. Robert Flisiak.

Gość Radia ZET uważa, że obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 powinny dotyczyć osób powyżej 60 roku życia oraz personelu medycznego, czy nauczycieli.

– „Wprowadzenie obowiązku szczepień było również brane pod uwagę. Byłoby idealne, ale na tym poziomie jestem realistą. Można próbować realizować ambitne cele w postaci zaszczepienia wszystkich pod przymusem, ale to jest mało realne” – dodał.

Flisiak dopytywany o piątą falę pandemii stwierdził:

– „Czeka nas tsunami pod względem masowości tego zjawiska (liczby zakażeń koronawirusem – red.). Mam nadzieję, że nie pod względem ciężkości choroby.”

– „Najprawdopodobniej w najbliższym czasie będziemy obserwować napór na POZ-ty, które nie będą w stanie podołać liczbie pacjentów. Omikron powoduje łagodniejszy przebieg choroby, tym się pocieszamy i na to liczymy. W tej chwili odczuwamy w szpitalach pewnego rodzaju luz. W części oddziałów liczby chorych się zmniejszają, niestety jest to też wynik zgonów z powodu COVID-19. Jednak zaczynają się pojawiać chorzy, którzy są zwiastunem kolejnej, piątej fali pandemii” – wyjaśnił.

– „Spodziewamy się, że ilość mutacji wirusa zostanie wyczerpana. Liczymy, że jesienią nie będzie już takiej liczby zachorowań” – dodał.

Szok! 1800 osób dostało przeterminowaną szczepionkę. Czy mają się czego obawiać?

Źródło: Radio ZET

Gorący Potok: strefa basenowa i spa
Gorący Potok: strefa basenowa i spa
45,00 zł
55,00 zł
43 dni
do końca oferty!
Relaks w strefie basenowej (od 45 zł) oraz spa (109 zł) dla 1 osoby w Gorącym Potoku w Szaflarach

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz