Home Kategorie Zdrowie Polacy są zmuszeni latać do Argentyny po tańszy lek, bo wciąż nie ma refundacji.

Polacy są zmuszeni latać do Argentyny po tańszy lek, bo wciąż nie ma refundacji.

Polacy są zmuszeni latać do Argentyny po tańszy lek, bo wciąż nie ma refundacji.

Stosowany do walki z mukowiscydozą lek Kaftrio wciąż nie jest refundowany w Polsce. Koszt rocznej terapii to około milion złotych. Rodzice muszą latać po tańszy zamiennik do Argentyny.

– „Gdyby trzeba było, to na piechotę bym poszła” – przyznaje w rozmowie z TVN24 Monika Bryczkowska, matka 16-latki, która cierpi z powodu tej okrutnej choroby.

Miesiąc leczenia lekiem Kaftrio firmy Vertex kosztuje około 85 tys. złotych. Jednak w Argentynie opatentowano zupełnie inny lek, a raczej zamiennik o nazwie Trixacar, który kosztuje 12 tys. złotych.

Problem w tym, że jednorazowo można przewieźć na własny użytek maksymalnie pięć opakowań leku. Jak mówi matka 13-letniej Wandy, jej córka ma zapas leków jedynie do niedzieli.

Wszystko przez to, że lek na mukowiscydozę Kaftrio nie jest refundowany w Polsce, tak jak ma to miejsce w innych krajach Europy, m.in. w Czechach, na Słowacji czy w Niemczech. Ministerstwo Zdrowia wprawdzie od dawna negocjuje z producentem, ale jak do tej pory, bez skutku.

– „13 stycznia odbyło się kolejne spotkanie dotyczące ustalenia warunków refundacyjnych dla tego leku. Wnioskodawca ma przedstawić nową ofertę cenową” – cytuje resort TVN24. Zasadniczo, leki na tą chorobę, zdaniem wielu, powinny być refundowane.  To okrutne schorzenie, które niszczy życie wielu ludzi, a jego leczenie jest drogie.

Pilne! Decyzja podjęta: Zaczniemy traktować COVID-19 jak grypę. Koniec z masowymi testami.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Polmed: Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych
Polmed: Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych
69,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych od 69,99 zł - ponad 300 lokalizacji z Centrum Medycznym Polmed

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz