Home Kategorie Życie „Czternastek” nie będzie, jednak jest nowy plan. Emeryci mają zyskać podwójnie.
6.56K

„Czternastek” nie będzie, jednak jest nowy plan. Emeryci mają zyskać podwójnie.

„Czternastek” nie będzie, jednak jest nowy plan. Emeryci mają zyskać podwójnie.

Emeryci i renciści z niepokojem wypatrują marcowej waloryzacji świadczeń. Boją się, że te podwyżki nie pokryją wyższych rachunków i wydatków.

W środę związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych będą rozmawiać o podwójnej waloryzacji rent i emerytur rozmawiać z minister Marleną Maląg.

– „Biorąc pod uwagę prognozowaną, bardzo wysoką inflację, jedna waloryzacja świadczeń to może być za mało” – mówi „Faktowi” Andrzej Radzikowski, szef OPZZ.

Prezes NBP Adam Glapiński mówi, że wzrost cen w pierwszej połowie 2022 roku może wynieść nawet 8%, mimo wprowadzenia rządowych tarcz antydrożyźnianych.

– „To może spowodować zubożenie emerytów i rencistów” – podkreśla szef OPZZ.

Związkowcy postulują więc, aby oprócz marcowych podwyżek rząd, jeszcze raz, np. we wrześniu przeprowadził waloryzację rent i emerytur. Twierdzą, że jest to lepsze rozwiązanie, niż np. „czternastki”. Waloryzacja na stałe podniesie emerytury i renty. Koszt takiego działania przy 5% waloryzacji to ok. 12 mld zł. O podwójną waloryzację apelują też eksperci.

– „Dotychczasowy mechanizm był adekwatny do czasów niskiej inflacji. Należy wprowadzić waloryzację wrześniową jako odpowiedź na tak znaczący wzrost cen” – mówi „Faktowi” dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Taki przepis obowiązywał w polskim prawie w przeszłości. Zakładał, że gdy inflacja wyniesie więcej niż 5%, rząd powinien drugi raz podnieść renty i emerytury o wskaźnik wzrostu cen między styczniem a czerwcem.

Dziennikarze „Faktu” zapytali minister rodziny o to, czy rząd zakłada wprowadzenie podwójnej waloryzacji.

– „Nie planujemy takiego rozwiązania, pamiętajmy jednak, że to właśnie my wprowadziliśmy trzynastą emeryturę, która jest gwarantowana ustawą i będzie wypłacana co roku” – mówiła Marlena Maląg.

Dodała też, że dochodzi do tego również emerytura bez podatku, którą wprowadza Polski Ład. Związkowcy i przede wszystkim emeryci liczą, że rząd zmieni jednak zdanie i dodatkową pomoc dla seniorów wprowadzi.

Czeka nas paraliż w szkołach? Minister edukacji: 50 tys. nauczycieli może nie przyjść do pracy.

Źródło: Fakt

Manicure hybrydowy
Manicure hybrydowy
29,99 zł
60,00 zł
Oferta zakończona!
Manicure hybrydowy od 29,99 zł w Salonie Fryzur i Kosmetyki Joanna Kwaśniewska

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz