Home Kategorie News Sklepy wyłącznie dla zaszczepionych? Rząd rozważa „limity obniżone do zera”.

Sklepy wyłącznie dla zaszczepionych? Rząd rozważa „limity obniżone do zera”.

Sklepy wyłącznie dla zaszczepionych? Rząd rozważa „limity obniżone do zera”.

Minister zdrowia przekazał, że liczba wykrywanych zachorowań na koronawirusa przekroczy 50 tys. dziennie. Przyznał też, że rozważane jest obniżenie limitów przyjmowanych klientów do zera, co oznaczałoby zamknięcie sklepów dla niezaszczepionych.

Bardzo surowy lockdown może okazać się nieunikniony. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do podmiotów zarządzających infrastrukturą krytyczną ostrzeżenie, że przez COVID-19 stracić mogą nawet 30% pracowników. Resort zdrowia przewiduje, że liczba dziennych zakażeń przekroczy 50 tys. przypadków.

W walce z kolejną falą pandemii pomóc ma przyjęcie opóźnionej ustawy dającej możliwość sprawdzania certyfikatów szczepień przez pracodawców. Minister zdrowia przyznał, że przez zagrożenie Omikronem rozważane jest nawet zamknięcie sklepów dla niezaszczepionych obywateli.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał na konferencji 19 stycznia 2022 roku, że w ramach walki z piątą falą rozważane jest obniżenie tych limitów „do zera”.

W praktyce oznaczałoby to zakaz wstępu do sklepów, galerii, kin czy hoteli dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. Osoby dysponujące ważnym certyfikatem szczepienia z przestrzegania limitów zgodnie z rozporządzeniem są zwolnieni.

Minister dodał, że walka z pandemią koncentrować ma się na „powszechnym stosowaniu certyfikatu covidowego”. Pomóc ma w tym ustawa dająca podstawy prawne. Czekają na nie przedsiębiorcy.

– „Według naszego stanowiska może to być już teraz robione ale, jak rozumiem, podstawa ustawowa powinna rozwiewać wszelakie wątpliwości i zachęcać wszystkich do stosowania tego instrumentu” – powiedział Niedzielski.

Prawo wejścia do sklepu w przypadku obniżenia limitów do zera dawałoby także certyfikaty ozdrowieńca oraz aktualne, negatywne testy na COVID-19.

Minister zdrowia wskazał, że z tygodnia na tydzień liczba wykrywanych zakażeń podwoiła się. Według szacunków, piąta fala może zagrozić stabilności działania państwa: na zwolnieniu chorobowym lub kwarantannie może znaleźć się nawet milion pracowników.

Czeka nas paraliż w szkołach? Minister edukacji: 50 tys. nauczycieli może nie przyjść do pracy.

Źródło: PAP

Kurs online: Pracownik działu kadr i płac z MEN
Kurs online: Pracownik działu kadr i płac z MEN
89,00 zł
399,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online Pracownik działu kadr i płac z zaświadczeniem MEN za 89 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
30
Smutny
Smutny
70
Zły
Zły
114

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz