Home Kategorie Zdrowie Będzie weryfikacja szczepień w miejscu pracy? „Zdecydowana większość klubu PiS popiera projekt”.
5.15K

Będzie weryfikacja szczepień w miejscu pracy? „Zdecydowana większość klubu PiS popiera projekt”.

Będzie weryfikacja szczepień w miejscu pracy? „Zdecydowana większość klubu PiS popiera projekt”.

W środę poseł PiS Marek Ast powiedział, że zdecydowana większość członków PiS popiera projekt Czesława Hoca mówiący o weryfikacji covidowej. Rząd dzień wcześniej projekt poparł.

Ustawa przygotowana przez Hoca daje pracodawcy możliwość sprawdzenia, czy pracownik zaszczepił się na COVID-19. Projekt ten wywołuje kontrowersje w społeczeństwie, jak i wśród polityków.

Marek Ast na antenie Polskiego Radia 24 był pytany o różnice zdań wewnątrz Zjednoczonej Prawicy w kwestii projektu. Zwrócił uwagę, że koalicja rządząca składa się z wielu środowisk i w klubie są osoby sceptycznie nastawione wobec polityki sanitarnej, które mają zastrzeżenia do ustawy.

– „Oczywiście zdecydowana większość członków klubu ten projekt popiera. Jaki będzie ostateczny efekt, przekonamy się w trakcie posiedzenia Sejmu” – zaznaczył poseł PiS.

Ast powiedział, że sam jest zwolennikiem projektu ustawy Hoca oraz wszystkich innych, które „zmierzały do umasowienia szczepień Polaków i do wprowadzenia takich regulacji, które to bezpieczeństwo by zapewniały”.

– „Jesteśmy dużą koalicją, gdzie uprawnione są różne poglądy i stanowiska, więc musimy dochodzić do konsensusu i myślę, że i w tej sprawie do konsensusu dojdziemy” – zapewnił Ast.

Zwrócił jednak uwagę, że w tej sprawie dyskusja toczy się nie tylko w Zjednoczonej Prawicy, ale i poza nią, gdyż „Polacy też są podzieleni w tej sprawie”.

– „Wydaje się słusznym, by pracodawca, przede wszystkim dla ochrony miejsc pracy, miał możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest zdrowy, czy jest zaszczepiony” – mówił poseł PiS.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na początku tygodnia podkreślał, że projekt ustawy Hoca to kluczowe narzędzie do walki z kolejną falą pandemii. Nieoficjalnie media podawały, że Niedzielski chce podać się do dymisji, jeśli projekt nie przejdzie. Podobno też, jak informuje Onet, PiS ma już szukać potencjalnego następcy.

We wtorek projekt trafił na posiedzenie rządu, który ocenił go pozytywnie, zwracając uwagę na to, że jest to „projekt ustawy, który umożliwi pracodawcom sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy”.

Rząd zaznaczył także, że przedsiębiorstwa, które będą zatrudniać wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńców lub osoby mające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, z których usług korzystają osoby o takim samym statusie zdrowotnym, nie będą podlegały ograniczeniom wprowadzanym w związku ze stanem epidemii lub zagrożenia epidemicznego.

Jednocześnie wskazał, że „uzasadnienie poselskiego projektu ustawy powinno zostać uzupełnione o przepis wskazujący, że źródłem finansowania przewidywanych dodatkowych wydatków związanych z zakupem i umożliwieniem wykorzystania testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 (ok. 1 mld zł rocznie) będą pieniądze z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19”.

Sklepy wyłącznie dla zaszczepionych? Rząd rozważa „limity obniżone do zera”.

Źródło: PAP

Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
47,00 zł
69,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Dieta OXY: dieta odchudzająca ceniona przez celebrytów od 47 zł (do -40%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz