Home Kategorie Zdrowie Tak w Polsce może być już po 25 stycznia. Dane są przerażające.

Tak w Polsce może być już po 25 stycznia. Dane są przerażające.

Tak w Polsce może być już po 25 stycznia. Dane są przerażające.

Różne modele prezentują ten sam wniosek. Na przełomie stycznia i lutego w Polsce dojdzie do gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem. Według różnych wyliczeń dziennie notować będziemy od 50 do nawet 140 tys. zakażeń na dobę.

Już w poniedziałek Adam Niedzielski ostrzegał, że piąta fala koronawirusa jest w Polsce. Jego słowa potwierdzają środowe statystyki, gdzie odnotowano 30 586 zakażonych.

Niedzielski na konferencji prasowej mówił o rządowych projekcjach rozwoju pandemii w najbliższych tygodniach. Minister wyjaśnił, że jego resort korzysta z trzech źródeł takich danych oraz przygotowuje własne prognozy.

Zgodnie z modelem opracowywanym w Ministerstwie Zdrowia, szczyt zakażeń V fali przypadnie w połowie lutego.

– „To jest ok. 60 tys. zakażeń dziennie” – poinformował Niedzielski.

Minister powołał się również na prognozę ośrodka MOCOS (MOdelling COronavirus Spread). To międzynarodowy interdyscyplinarny zespół naukowców zajmujący się modelowaniem pandemii COVID-19, który ma swoją siedzibę we Wrocławiu. Jego prognoza z 5 stycznia, zdaniem ministra, mówiła, że już pod koniec stycznie będziemy mieli do czynienia z blisko 120 tys. zakażeń dziennie.

Z prognozy zamieszczonej na stronie ośrodka, datowanej na 3 stycznia tego roku, wynika, że przy mniej niż 300 tys. testów na koronawirusa dziennie, do 1 lutego dobowe raporty MZ będą wskazywać 150 tys. przypadków. Bariera 100 tys. zakażeń „pęknie” już po 25 stycznia.

– „Z kolei ośrodek ICS, z którym współpracujemy, przedstawił dwa warianty prognoz i w zależności od wariantu – ten szczyt wyniesie 100-140 tys. zakażeń i pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca” – powiedział w poniedziałek Niedzielski.

Natomiast według projekcji Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME), do marca tego roku ogólna liczba zgonów z powodu COVID-19 w Polsce wzrośnie do 110 tys. Szczyt zakażeń w tej fali pandemii zostanie osiągnięty pod koniec stycznia, kiedy ma być notowane po 50 tys. nowych przypadków na dobę i ma się rozpocząć spadek zakażeń.

Naukowcy są sceptyczni względem rządowych strategii.

– „Nigdy nie wykryjemy kilkuset tysięcy zakażeń dziennie, skoro robimy zaledwie 100 tysięcy testów. Testujemy zdecydowanie za mało, więc nasza wiedza o pandemii jest mocno niepełna” – powiedział w rozmowie z Radiem ZET prof. Andrzej Pławski, kierownik Innowacyjnego Centrum Medycznego w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Jak twierdzi ekspert, w Polsce jest o wiele mniej zakażonych, niż podają to statystyki ministerstwa. Według niego szacunki mogą się różnić nawet 10-krotnie.

PILNE! Minister zdrowia ogłosił. Obowiązkowa praca zdalna dla tysięcy Polaków.

Źródło: PAP

Pakiet zabiegów wyszczuplających
Pakiet zabiegów wyszczuplających
100,00 zł
200,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiet zabiegów na wybranych urządzeniach modelujących sylwetkę od 100 zł w FitDanceFun Beauty w Bydgoszcz

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz