Home Kategorie Zdrowie Szok! Oto jak długo Omikron pozostaje na skórze i plastiku. Jak go unieszkodliwić?
8.49K

Szok! Oto jak długo Omikron pozostaje na skórze i plastiku. Jak go unieszkodliwić?

Szok! Oto jak długo Omikron pozostaje na skórze i plastiku. Jak go unieszkodliwić?

Japońscy badacze wykazali, że Omikron dłużej niż wcześniejsze warianty pozostaje nie tylko na skórze, ale i plastikowych powierzchniach. Jak go zneutralizować?

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kyoto wykazali, że Omikron pozostaje na plastikowych powierzchniach o wiele dłużej niż poprzednie warianty koronawirusa. Może tam przetrwać do 193,5 godziny, czyli ok. 8 dni. Na skórze utrzymuje się o wiele krócej. Potrafi na niej przetrwać nieco ponad 21 godzin.

– „Nasze badanie wykazało, że spośród wszystkich tzw. wariantów niepokojących (VOC – variant of concern) Omikron jest najbardziej trwały w środowisku, co może być jednym z głównych powodów wyparcia przez niego Delty i szybkiego rozprzestrzenienia” – napisano w publikacji naukowej.

Badacze z Japonii stwierdzili, że pomimo wyższej odporności nowego wariantu na etanol w porównaniu z pierwotnym szczepem, Omikron jest całkowicie unieszkodliwiony już po ok. 15 sekundach kontaktu z płynem dezynfekującym.

– „Zachęcamy, by dalej korzystać z takich płynów (…) zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)” – napisano.

Lepiej przechorować czy się zaszczepić? Prof. obala słynny już mit.

Źródło: PAP

Pakiet stomatologiczny
Pakiet stomatologiczny
99,99 zł
Oferta zakończona!
Przegląd, skaling, polerowanie z fluoryzacją za 99,99 zł w Gabinecie Higieny Stomatologicznej w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz