5 objawów Omikrona, które widać na skórze. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Nie tylko chrypa i katar. Omikron może objawiać się m.in. zmianami skórnymi. Oto 5 podstawowych objawów skórnych, które mogą wskazywać, że doszło do zakażenia tym wariantem.
Wiekszość z nas dobrze zna objawy zakażenia koronawirusem, takie jak kasze, gorączka, duszności. Wariant Omikron przypomina jednak bardziej przeziębienie. Do typowych objawów tego wariantu zalicza się: drapanie w gardle, chrypkę, zmęczenie czy ból głowy.
To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że zakażenie Omikronem może być też widoczne na skórze.
Ważne, aby zwracać uwagę na tzw. „znaki ostrzegawcze” i szybko reagować, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Wyjaśniamy, jakie objawy skórne może dawać Omikron. Oto 5 najczęściej zgłaszanych symptomów.
Wysypki
Według aplikacji ZOE COVID Study, która gromadzi informacje dotyczące objawów od samych zakażonych, jednym z mniej znanych, ale dość powszechnych objawów zakażenia wariantem Omikron jest wysypka skórna.
Do tej pory odnotowano dwa rodzaje wysypek zgłaszanych przez pacjentów:
- Pierwszym z nich jest wysypka grudkowa, która pojawia się nagle w postaci wypukłych guzków na skórze. Wysypka jest bardzo swędząca i zwykle poprzedza ją intensywne swędzenie dłoni lub podeszew stóp.
- Drugi rodzaj wysypki to potówki. Chociaż mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ten rodzaj wysypki najczęściej występuje na łokciach, kolanach oraz na grzbietach dłoni i stóp.
Odbarwiona skóra
COVID-19 może doprowadzić do spadku poziomu tlenu we krwi. Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom jest to „znak ostrzegawczy”, że stan chorego pogarsza się.
Objawem niedotlenienia może być zmiana zabarwienia skóry na siny, niebieskawy kolor.
Każdy, kto zauważy zmianę koloru skóry, zwłaszcza w połączeniu z trudnościami w oddychaniu, uciskiem w klatce piersiowej, powinien wykonać test i skontaktować się z lekarzem.
Covidowe palce
Są to zmiany pseudoodmrożeniowe, umiejscowione asymetrycznie na palcach rąk i stóp, z towarzyszącym lekkim obrzękiem, pieczeniem, a czasami bólem. Z początku zmiany te mają kolor czerwony lub fioletowy. Później pojawiają się też pęcherze i owrzodzenia.
Spierzchnięte usta
Wiele osób zakażonych Omikronem zauważa, że usta robią się wrażliwe, nadmiernie suche i spierzchnięte. Skóra łuszczy się, mogą powstawać ranki, co wywołuje ból.
Sucha skóra
Innym często zgłaszanym objawem zakażenia Omikronem jest wyprysk, który według pacjentów występuje na szyi i klatce piersiowej w miejscach wystawionych na działanie słońca.
Skóra jest różowa, sucha i swędzi. Wyprysk związany z zakażeniem Omikronem przypomina skórę osób chorych na egzemę. Wyprysk może pojawić się w dowolnym momencie w trakcie lub po zakażeniu i zwykle utrzymuje się stosunkowo długo.
Obowiązkowe szczepienia na COVID-19? W tej grupie Polaków większość jest „za”.
Źródło: mirror.co.uk
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz