Home Kategorie Zdrowie 5 objawów Omikrona, które widać na skórze. Na co powinniśmy zwracać uwagę?
11.23K

5 objawów Omikrona, które widać na skórze. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

5 objawów Omikrona, które widać na skórze. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Nie tylko chrypa i katar. Omikron może objawiać się m.in. zmianami skórnymi. Oto 5 podstawowych objawów skórnych, które mogą wskazywać, że doszło do zakażenia tym wariantem.

Wiekszość z nas dobrze zna objawy zakażenia koronawirusem, takie jak kasze, gorączka, duszności. Wariant Omikron przypomina jednak bardziej przeziębienie. Do typowych objawów tego wariantu zalicza się: drapanie w gardle, chrypkę, zmęczenie czy ból głowy.

To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że zakażenie Omikronem może być też widoczne na skórze.

Ważne, aby zwracać uwagę na tzw. „znaki ostrzegawcze” i szybko reagować, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Wyjaśniamy, jakie objawy skórne może dawać Omikron. Oto 5 najczęściej zgłaszanych symptomów.

Wysypki

Według aplikacji ZOE COVID Study, która gromadzi informacje dotyczące objawów od samych zakażonych, jednym z mniej znanych, ale dość powszechnych objawów zakażenia wariantem Omikron jest wysypka skórna.

Do tej pory odnotowano dwa rodzaje wysypek zgłaszanych przez pacjentów:

  • Pierwszym z nich jest wysypka grudkowa, która pojawia się nagle w postaci wypukłych guzków na skórze. Wysypka jest bardzo swędząca i zwykle poprzedza ją intensywne swędzenie dłoni lub podeszew stóp.
  • Drugi rodzaj wysypki to potówki. Chociaż mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ten rodzaj wysypki najczęściej występuje na łokciach, kolanach oraz na grzbietach dłoni i stóp.

Odbarwiona skóra

COVID-19 może doprowadzić do spadku poziomu tlenu we krwi. Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom jest to „znak ostrzegawczy”, że stan chorego pogarsza się.

Objawem niedotlenienia może być zmiana zabarwienia skóry na siny, niebieskawy kolor.

Każdy, kto zauważy zmianę koloru skóry, zwłaszcza w połączeniu z trudnościami w oddychaniu, uciskiem w klatce piersiowej, powinien wykonać test i skontaktować się z lekarzem.

Covidowe palce

Są to zmiany pseudoodmrożeniowe, umiejscowione asymetrycznie na palcach rąk i stóp, z towarzyszącym lekkim obrzękiem, pieczeniem, a czasami bólem. Z początku zmiany te mają kolor czerwony lub fioletowy. Później pojawiają się też pęcherze i owrzodzenia.

Spierzchnięte usta

Wiele osób zakażonych Omikronem zauważa, że usta robią się wrażliwe, nadmiernie suche i spierzchnięte. Skóra łuszczy się, mogą powstawać ranki, co wywołuje ból.

Sucha skóra

Innym często zgłaszanym objawem zakażenia Omikronem jest wyprysk, który według pacjentów występuje na szyi i klatce piersiowej w miejscach wystawionych na działanie słońca.

Skóra jest różowa, sucha i swędzi. Wyprysk związany z zakażeniem Omikronem przypomina skórę osób chorych na egzemę. Wyprysk może pojawić się w dowolnym momencie w trakcie lub po zakażeniu i zwykle utrzymuje się stosunkowo długo.

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19? W tej grupie Polaków większość jest „za”.

Źródło: mirror.co.uk

Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
47,00 zł
69,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Dieta OXY: dieta odchudzająca ceniona przez celebrytów od 47 zł (do -40%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz