Home Kategorie Życie Rząd szykuje nowy bon. Skorzystają z niego miliony Polaków.
19.48K

Rząd szykuje nowy bon. Skorzystają z niego miliony Polaków.

Rząd szykuje nowy bon. Skorzystają z niego miliony Polaków.

To już pewne. Ponad 2 mln gospodarstw domowych w Polsce może dostać bon warty 100 zł na zakup dekodera, który pozwala odbierać telewizję naziemną w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.

Telewizja naziemna w tym roku zmieni standard nadawania. Dotychczasowy system DVB-T/MPEG4 zostanie zastąpiony nowocześniejszym DVB-T2/HEVC. Jak pokazują analizy rynku, spora część telewizorów, szczególnie należących do osób starszych i wykluczonych cyfrowo, nie obsługuje nowego kodeka. W momencie przejścia na nowszy standard 2,27 mln gospodarstw nie będzie miała możliwości oglądać cyfrowej telewizji naziemnej.

– „Rząd chce dofinansować osobom najuboższym zakup dekodera do telewizora, który umożliwi odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie” – ogłosiło Centrum Informacyjne Rządu.

Bony na 100 zł odbierać będzie można drogą elektroniczną lub bezpośrednio na Poczcie Polskiej, na program przeznaczono ponad 200 mln zł.

Telewizory osób oglądających naziemną telewizję cyfrową zaczną gasnąć w marcu 2022. Migracja przebiegać będzie etapami. W pierwszej kolejności, od 28 marca 2022 roku, przestawione zostaną nadajniki w woj. dolnośląskim i lubuskim. Od 25 kwietnia 2022 przewidziano zmianę sygnału w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Trzeci etap – od 23 maja 2022 roku – dotyczy woj. łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego. Na końcu zaś, od 27 czerwca 2022 roku, DVB-T2/HEVC trafi do województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Badania pokazują, że dostęp do naziemnej telewizji stracić może 2,27 mln gospodarstw. Rada Ministrów zatwierdziła wprowadzenie dofinansowania na zakup dekodera dla gospodarstw o najniższych dochodach. Bon o wartości 100 zł będzie można otrzymać po wypełnieniu formularza w internecie lub po wizycie w placówce Poczty Polskiej.

– „Wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Składając wniosek trzeba będzie oświadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego” – przekazał rząd.

Kod zostanie przysłany na adres e-mail podany podczas wypełniania wniosku elektronicznego lub jako wydruk, gdy o dofinansowanie starać się będzie za pośrednictwem Poczty Polskiej. Bon będzie można zrealizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe do końca 2022 roku. Rząd zapewnił, że nie wykorzysta pozyskanych danych do sprawdzania, czy wnioskujący o wsparcie płacą abonament RTV.

Koszt zakupu dekodera zgodnego z nowym standardem na początku roku zaczynał się od kwoty ok. 80 zł. Można spodziewać się podwyżek cen po wprowadzeniu bonu do 100 zł. Nadal jednak, przy wsparciu państwa zakup będzie bezkosztowy dla Polaków o najniższych dochodach.

Zakupić dekoder lub nowy telewizor zgodny z DVB-T2/HEVC muszą tylko osoby, które oglądają telewizję naziemną korzystając z tradycyjnej, zewnętrznej anteny. Odbiorcy telewizji kablowej i/lub satelitarnej nie muszą nic robić – zmiany ich nie dotyczą.

Koniec nauki zdalnej. Minister edukacji podał datę.

Źródło: PAP

Arbuzowe lub czekoladowe day spa
Arbuzowe lub czekoladowe day spa
89,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Arbuzowy pakiet day spa za 89,99 zł i więcej w gabinecie Alice's Institute Kosmetologia w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz