Home Kategorie Ludzie Szokujące słowa Horbana. Zniesienie kwarantanny po kontakcie z zakażonym Covid-19? „To realny scenariusz”.

Szokujące słowa Horbana. Zniesienie kwarantanny po kontakcie z zakażonym Covid-19? „To realny scenariusz”.

Szokujące słowa Horbana. Zniesienie kwarantanny po kontakcie z zakażonym Covid-19? „To realny scenariusz”.

– „Realne jest zniesienie kwarantanny po kontakcie z zakażonymi koronawirusem. Możliwe, że będę sugerował takie rozwiązanie” – stwierdził dla RMF FM profesor Horban.

W całej Polsce na kwarantannie przebywa ponad 600 tysięcy osób. Ostatniej doby potwierdzono prawie pięćdziesiąt cztery i pół tysiąca nowych zakażeń. Sytuacja w naszym kraju nie wygląda więc zbyt ciekawie.

– „Można rozpatrywać zniesienie kwarantanny, jeżeli będzie nadal tak wysoka liczba zakażeń. Nie będzie kwarantanny, tylko izolacja dla osób z dodatnim wynikiem testu. Osoby zdrowe, po kontakcie z zakażonymi, należałoby zachęcać skuteczniej wtedy do noszenia masek, utrzymania dystansu, wtedy byłoby to realne. Na razie tylko myślimy o tym, nie podejmujemy decyzji” – twierdzi Horban.

– „Wszystko zacznie się rozstrzygać za dwa tygodnie, czyli w połowie lutego. Zobaczymy, jak zadziała powrót z ferii zimowych, czy ta fala zacznie opadać” – dodaje.

Horban twierdzi, że od marca liczba notowanych zakażeń będzie mniejsza. Jednakże:

– „Kłopot polega na tym, że spod fali Omikronu może wyjść fala Delty. Poprzedni wariant nie zniknął, został przytłumiony. Jeżeli dużo osób nabędzie odporności przez przechorowanie infekcji wywołanej mutacją Omikron lub przez zaszczepienie, ta wiosenna fala może być niewielka” –

– „Pamiętajmy, że nie ma znaczenia, czy w raportach koronawirusowych widzimy pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt tysięcy zakażeń. Proszę pamiętać, że część osób nie jest diagnozowana. Kanon zakłada, że rozpoznajemy 20 proc. wszystkich infekcji. Myślę, że w tej chwili rozpoznajemy więcej, to jednak zakażeń jest sto tysięcy czy dwieście tysięcy. Plusem tej fali jest to, że mimo zakaźności wirusa, mniejsza jest jego zjadliwość. O tym świadczy liczba osób w szpitalach (dzisiaj to ponad 16,5 tysiąca osób – przyp.), która jest zdecydowanie mniejsza niż w poprzednich falach. Możliwe, że na ten przebieg wpływ ma relatywnie wysoki poziom wyszczepienia, zwłaszcza w grupie osób narażonych na ryzyko ciężkiego przebiegu, czyli osób powyżej 60. roku życia. W tej grupie tylko 20 proc. osób jest niezaszczepionych. Wygląda to bardziej optymistycznie niż wyglądało jeszcze w grudniu” – dodaje.

Nauka zdalna dla klas 1 – 4. Omikron zamyka najmłodszych uczniów w domach.

Źródło: RMF24.pl

Colorland - fotoksiążka, różne formaty
Colorland - fotoksiążka, różne formaty
36,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 31,90 zł: fotoksiążka A4 (28, 40 i więcej stron) w wersji standard lub Lux z Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz