Home Kategorie Zdrowie Olbrzymi sukces specjalistów z Gdańska. Naprawili płuca, które nie nadawały się do przeszczepu.

Olbrzymi sukces specjalistów z Gdańska. Naprawili płuca, które nie nadawały się do przeszczepu.

Olbrzymi sukces specjalistów z Gdańska. Naprawili płuca, które nie nadawały się do przeszczepu.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeprowadzono pierwszą perfuzję płuc ex vivo. Jest to technika polegająca na naprawie płuc, po to żeby nadawały się one do przeszczepu.

Stosowanie tej metody w gdańskim szpitalu mogłoby w znaczącym stopniu zmniejszyć problem z narządami do przeszczepień. Jest to więc olbrzymi sukces, a przede wszystkim nadzieja na przyszłość, dla wielu osób, które potrzebują przeszczepu płuc.

EVLP (ang. ex vivo lung perfusion) to uznana na całym świecie metoda, która daje szansę na wykorzystanie do transplantacji płuc, która sprawia, że płuca, która pierwotnie nie nadawały się do przeszczepu, będą mogły być zrewitalizowane  w taki sposób, żeby można je było wykorzystać w przeszczepie.

Procedura ta została po raz pierwszy wykonana właśnie w  Uniwersyteckim Centrum Klinicznym 25 stycznia br. Inicjatorem wydarzenia był dr n. med. Wojciech Karolak z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

– „Jest to uznana i wykonywana na świecie metoda, gdzie pobiera się marginalne płuca (pierwotnie nienadające się do przeszczepienia) od dawcy i podłącza do specjalnej aparatury. Następnie się je wentyluje, wykonuje perfuzję, a tym samym poddaje procesowi regeneracji. To się dzieje w takim idealnym „środowisku” dla płuc. Po 4  lub 6 godzinach ocenia się ich parametry i na podstawie tych wyników oraz oceny klinicznej decyduje się o przeprowadzeniu przeszczepienia płuc” – tłumaczy doktor Karolak.

– „Płuca, które zostały poddane perfuzji w UCK, zostały doprowadzone do optymalnego stanu, jeżeli chodzi o utlenowanie, natomiast zmiany miąższu w narządzie okazały się być nieodwracalne. Tym samym nie nadawały się do przeszczepienia. Należy jednak podkreślić, że obecnie około 10 do 15 procent płuc przy pobraniu wielonarządowym nadaje się do przeszczepiania, a zapotrzebowanie jest dużo większe. Ta technika mogłaby sprawić, że ta liczba zwiększyłaby się o 20 lub 25 procent” – dodał doktor Karolak.

Osoby, które brały udział w tym przeszczepie uznały, że szpital jest na ten moment, gotowy do przeprowadzania tego typu operacji. Jest to kamień milowy w rozwoju polskiej medycyny.

Nauka zdalna dla klas 1 – 4. Omikron zamyka najmłodszych uczniów w domach.

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

 

Masaż kręgosłupa lub relaksacyjny
Masaż kręgosłupa lub relaksacyjny
69,99 zł
120,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Masaż kręgosłupa z fizykoterapią i konsultacją lub relaksacyjny od 59,99 zł w BeFiMed w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz