Home Kategorie Życie Koszty badania technicznego mocno w górę? Być może nawet o 400 zł.
2.90K

Koszty badania technicznego mocno w górę? Być może nawet o 400 zł.

Koszty badania technicznego mocno w górę? Być może nawet o 400 zł.

Samochodem w Polsce można jeździć, jeśli przeszedł on pozytywnie badania techniczne. Problem w tym, że być może nie będzie gdzie ich przeprowadzać.

Badanie techniczne pojazdu to coroczny obowiązek dla właścicieli aut starszych niż 5 lat. W teorii klientów stacji diagnostycznych nie powinno brakować. Jednak według Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, w 2021 roku przeprowadzono 19 516 315 badań, co daje średnio 3586 klientów na jedną stację.

Branża zwraca uwagę na pewien ważny fakt. Od 2004 roku cena za badanie nie zmieniła się i wynosi 100 zł. Płaca minimalna w międzyczasie wzrosła z 824 zł brutto do 3010 zł brutto. Stacjom coraz trudniej jest wiązać koniec z końcem, a przecież to niejedyne koszta działalności, jakie ponoszą. Apele o urealnienie opłaty władza zdaje się nie słyszeć, co może przynieść efekt w postaci masowych bankructw.

– „Brak reakcji władz już doprowadził wiele skp do zamknięcia. Dalsze zamrożenie cen doprowadzi kolejnych przedsiębiorców do bankructwa i zamykania stacji kontroli pojazdów. Może to oznaczać mniejszą dostępność stacji dla kierowców” – alarmuje branża.

Wynagrodzenie dla pracowników to tylko część kosztów, jakie muszą ponosić stacje. Jednym z najbardziej znaczących jest zakup oraz utrzymanie specjalistycznych urządzeń. Stacje płacą też wyższe podatki i muszą radzić sobie z podwyżkami cen energii itd.

Ministerstwo infrastruktury podobno ignoruje apele o zwiększenie stawki, tłumacząc, że „prowadzenie stacji kontroli pojazdów jest działalnością regulowaną”, a przedsiębiorcy muszą „akceptować warunki dotyczące dochodowości tej działalności, w tym wysokość opłat za badania określoną w rozporządzeniu”.

Prezes Zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów Marcin Barankiewicz przypomniał pełne brzmienie przepisów.

– „Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzenie stacji kontroli pojazdów nie jest prowadzeniem zwykłej działalności gospodarczej, jedynie nastawionej na zysk. Przedsiębiorca musi spełnić szereg wymogów prawnych, które zna i akceptuje. Wie też, że opłaty za badania techniczne są określone urzędowo. Z tym, że przedstawiciele Ministerstwa zapominają o tym, że zgodnie z delegacją ustawową określoną w art. 84a ust. 2, wydając rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za badania techniczne minister właściwy ds. transportu powinien uwzględnić koszty wykonywanych badań.”

– „Przedsiębiorca powinien mieć taki dochód, żeby zapewniał mu pokrycie kosztów, zysk, a także możliwość odłożenia środków na inwestycje w przyszłości np. związane z wymianą, naprawą, czy zakupem nowych urządzeń. Projektowane nowe przepisy w zakresie badań technicznych spowodują dodatkowe wydatki po stronie przedsiębiorców. W motoryzacji widać postęp technologiczny. Stacje kontroli pojazdów będą musiały się do niego dostosować. Tylko skąd brać na to środki, skoro koszty stale rosną i konsumują zyski?” – pyta branża.

Ile miałaby wynosić nowa stawka za badanie techniczne? Branża wprost nie podaje kwoty. Wskazuje jednak, że inflacja liczona od 2004 roku przekroczyła 50%, pensja minimalna wzrosła o 365%, a przeciętne wynagrodzenie o 241%.

Wydaje się więc, że minimum akceptowalnym dla stacji byłoby podwyższenie kosztu badania do 150 zł. Z drugiej strony branża wskazała, że w 2004 roku za wynagrodzenie minimalne można było przeprowadzić 8 badań technicznych. Jeśli taki przelicznik zastosować dla najniższego wynagrodzenia w 2022 roku, otrzymuje się już około 375 zł.

Kolejne państwo znosi wszystkie restrykcje covidowe. „Nadszedł czas otworzyć kraj”.

eKurs: Opiekun osób starszych
eKurs: Opiekun osób starszych
49,00 zł
209,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Opiekun osób starszych z zaświadczeniem MEN za 49 zł z Online Edukacja (zamiast 209 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz